Szerves kémia elmélet?
1. Nem, nem redukáló hatásúak (legalábbis nem ennyire).
2. A telítetlenek minden bizonnyal, a telítettek nem hiszem (de nem tudom biztosan, lehet, hogy szubsztitúció lehet).
3. Ha egy kicsit jobban megnézed, amit felírtál, az tök ugyanaz, csak nálad az n egyel kisebb számot jelöl.
Nehezen tudom elképzelni, hogy az észterek láncszakadás nélkül oxidálódhatnának. Ráadásul az észtercsoport központi szénatomja +3 oxidációs állapotú, tehát feltételezzük, hogy ez vesz részt a reakcióban, lényegében csak szén-dioxiddá oxidálódhatna. Az ezüsttükör próbát kifejezetten a formil-csoport kimutatására szokták alkalmazni (persze lehet, hogy mással is végbe lehet vinni, de én ilyen szerves kémiai csoportról nem tudok).
"egy táblázatba a megoldókulcs beírja a redukáló hatásúakhoz a metil-formiátot"
A metil-formiát (különösen lúgos közegben) hangyasavvá és metanollá hidrolizál. A hangyasav adja az ezüsttükör próbát.
"ebben az esetben tekintsünk el a vinil-acetát Ag próbájától"
A vinil-acetát a fentihez hasonló módon vinil-alkohollá és ecetsavvá tud hidrolizálni. A vinil-alkohol nem stabil, oxo-enol tautoméria miatt acetaldehiddé rendeződik át, ami adja az ezüsttükör próbát.
Az előző okfejtés helyes volt: lúgos közegben hidrolizál az észter és az említett két példában olyan termékek keletkeznek, melyek már adják az ezüst-tükör próbát. Végső soron tehát maga az észter is adja.
(Azon persze lehet elmélkedni, hogy most akkor van-e értelme azt mondani, hogy az észter adja-e a próbát, hiszen közvetlenül nem. De ez a kérdés inkább filozófikus jellegű, egy kémikus nem akad fent ilyeneken. Hasonló kérdés a fruktóz ezüsttükör-próbája.)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!