Mi a matematikus feladata?
Az érdekelne engem, hogy mit csinálnak a metematikusok pontosan? Miből keresik a kenyerüket? Manapság sok ember által űzött szakma? Csak a metematikát kell hozzá jól tudni, vagy azért nem árt a fizika és a kémia sem?
Kérek szépen hosszú, kifejtős, többoldalas válaszokat, ha lehet! :D
Az elméleti matematikus tipikusan olyan problémákon gondolkodik, amelyeknek nincs KÖZVETLEN gyakorlati hasznuk. Elsősorban a világ logikai rendszerének a megismeréséhez járulnak hozzá, illetve alkalmazott matematikusok és egyéb tudományágak képviselői tudják néha felhasználni a munkájuk eredményét. Nem árt, ha jártas az élet egyéb területein vagy más tudományokban, mert ettől szélesebb rálátása van a világra, de nem is feltétlenül szükséges. Gyakran a matematikának sok más területeihez sem igazán ért, mint amelyikkel ő foglalkozik.
Mivel ennek a munkának közvetlen haszna nincs, tipikusan államok, esetleg nagy cégek, egyéb mecénások által finanszírozott kutatóintézetekben végik a munkájukat.
Az alakalmazott matematikus olyan területeken dolgozik, ahol az ő munkájára szükség van. Tipikusan számítástechnika, biztosítás, piackutatás, de műszaki területen is alkalmaznak néha matematikusokat, vagy éppen más tudományokhoz: gyógyszeripar, vegyipar. Gyakran teljesen ugyanazt a munkát végzi, mint egy nem matematikus kollégája, csak közben ő a problémák logikájának gyorsabb átlátásával járul hozzá elsősorban a csapat ererdményességéhez, míg másoknak mások az erősségei.
Az elmélészek egyetemek matematika tanszékein kuksolnak, gyakorlatot, előadást tartanak, jegyzetet,tankönyvet írnak, dolgoznak a saját cikkeiken, konferenciákra járnak. Mondjuk ez minden egyetemi tanári állásra igaz, a matematika ebből a szempontból nem különb, csak nincsenek kísérletek.
Az alkalmazottak pénzintézeteknél, biztosítóknál, logisztikában, piackutatásban, és mindenfajta mérnöki területen megjelenhetnek alkalmazottként. Szerintem ezeknél a munkáknál kell még egy alap programozói tudás is.
Mivel mély kapcsolata van a fizikával (a modern fizika egésze matematizált), ahol felbukkannak fizikusok, ott matematikusok is lesznek, és elméleti fizikus és matematikus közt nincs nagy különbség.
Az informatika a másik nagy terület, ami tele van matematikusokkal. Azt mondják, az olyan informatikai probléma, ami lényegét tekintve nem matematikai, unalmas.
Persze az infonak van egy szakmai/gyakorlati része és lehetsz kiváló szoftverfejlesztő vagy rendszergazda egy erős középiskolás matekkal is, de úgy érzem, az igazán innovatív, új dolgok ezen a területen is széleskörű matematikai tudást és tájékozottságot igényelnek.
De legyen szó bármilyen területről, ahol elkezdenek mélyülni a dolgok, mindig bele fogsz ütközni a matematikába.
Azt nem hinném, hogy valaha is népszerű szakma lesz, de (mintha azt olvastam volna, hogy) stabilan nő a matematikusnak tanulók száma, és a nemek aránya is egyre kiegyensúlyozottabb.
Egy végzett matematikus akármit csinálhat szerintem, ha ezt meg tudta tanulni, bármi mást is meg tud. Stresszmentes és jól fizetett szakma. Talán nincs is ma boldogabb ember egy fiatal matematikusnál :)
Ezt úgy írtam hogy nem vagyok matematikus, sőt még diplomás sem, csak az átlagnál jobban érdekel a téma.
"Az alakalmazott matematikus olyan területeken dolgozik, ahol az ő munkájára szükség van." Ez szerintem minden szakmánál így van. :D
Lényegében, köszönöm a kommenteket, mostmár világos. :)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!