Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Egy fénysebességgel haladó...

Egy fénysebességgel haladó űrhajón a mozgás irányába nem tudnánk megmozdulni mert a fénysebesség nem átléphető?

Figyelt kérdés

2014. dec. 27. 16:34
1 2
 11/18 A kérdező kommentje:
#-as ha mozoghat az űrhajóban akkor meg végeredményben átlépi a fénysebességet tehát egy űrhajó hossznyival tobbet tesz meg mint a fény.
2014. dec. 27. 18:55
 12/18 anonim ***** válasza:
89%

A fénysebességhez közeli sebességek összeadásához a relativisztikus képletet kell használni.

(Az érthetőség kedvéért legyen a fénysebesség pontosan 300 millió m/s)

Példa:

Ha az űrhajó v = 299 999 999 m/s-mal halad, benne előre w = 10 m/s-mal biciklizik :D az űrhajós, akkor a külső megfigyelőhöz az űrhajós sebessége nem

u = v + w = 300 000 009 m/s lesz, hanem

u = (v+w) / (1 + v*w/c^2) = 299 999 999,000 000 066 667 m/s lesz!

2014. dec. 27. 19:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/18 anonim ***** válasza:

Kérdező: csak a napokban 2-szer volt már a kérdés!

De leírom még egyszer, mert úgysem találnád meg:

1: űrhajó NEM haladhat fénysebességgel!

2: a nagyon gyors űrhajóban AKÁRMILYEN (fénysebesség alatti) sebességgel mehetsz!

3: HA ezt a 2 sebességet összeadod (a relativisztikus képlettel, ugye) - akkor MÉG MINDIG fénysebesség alatt leszel!

2014. dec. 27. 22:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/18 A kérdező kommentje:
Igen, én V-t C-vel helyettesítettem és ennek eredménye az lett,hogy w értékétől függetlenül mindig kiesik és u=c lesz. Azaz az űrhajó és a rajta lévő ember sebessége azonos tehát az ember nem tud megmozdulni az űrhajón. Azaz az idő megáll az űrhajón.
2014. dec. 27. 23:14
 15/18 anonim ***** válasza:
16%

Mostmár a 80% osok kiörjönghették magukat akkor válaszolok a feltett elméleti kérdésre .


Ez a kérdés nem a számításokkal vitatkozik ,valszínűleg a kérdező nem is tudja hogy előre rohanva végtelenségig lassul az ideje és ezért mindíg az jön ki hogy van egy sebesség érték ami nem léphető át .


A kérdés lényege ugyan az a tipikus "1c vel haladó kocsimban ha felkapcsolom a reflektort a fotonok elhagyhatják e a kocsit előre".


Akik csak bemagolták a fizikát azok rávágják hogy persze hiszen minden relatív és a kocsi áll,aki meg gondolkozik egy kicsit az rájön hogy ez egy beugratós kérdés mert:


Egy tengelyen azonos irányba haladó különböző c értékek közt kivonással kapjuk az eredményt , jelen esetben 1az űrhajó és 1 benne az emberke ,ugye senki nem akar meggyőzni arról hogy a kaszni leárnyékolja a gravitációt szóval 1-1=0c (nincs gyorsulás)


Különben meg hova szaladna előre 1 ről szerencsétlen mikor itt az eredő távolságok kizárólag 0 méteresek.


Annál inkább hátra tudna szaladni mert akkor már különböző irányokról beszélünk így :(1+1)/(1+1*1)=1c (van gyorsulás mert a fényhez képest lelassul 0 ra és a lassulás is gyorsulás magyarul méterben is kifejezve eltávolodik)



A válasz 100% ban hasznosnak tűnik

2014. dec. 27. 23:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/18 anonim ***** válasza:

Utolsó, olvasd talán el, amit írtál, mert szerintem te sem érted.


A relativitás arról szól, hogy egy fénysebesség KÖZELÉBEN haladó űrhajóban, ha elindulunk bármerre, akkor PONTOSAN UGYANAZT tehetjük meg, mintha az űrhajó állna.

Tehát LEHET benne előrefelé is menni, MAJDNEM fénysebességgel.


Más kérdés, hogy ha ezt a két sebességet összeadod, akkor egy külső szemlélő úgy fogja látni, hogy az összegük SEM éri el a fénysebességet.

2014. dec. 28. 02:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/18 anonim ***** válasza:
0%

RE

Na már megint kezditek.


Én a kérdésre válaszoltam ,nem a te csúsztatásodra ,ha figyelnéd amit írtam végig 1 esek szerepelnek nálam.

Most elkezdesz itt okoskodni hogy egy alatt pedig tud előre haladni ,csakhogy nem ez volt a kérdés hanem hogy 1 en tud e előre haladni...


Nem véletlenül jegyeztem meg a kocsis fotonos lámpás kérdést mert ott is száz oldalon keresztül bizonygattátok hogy az 1 c vel haladó kocsitól még előre elszaladnak 1c vel a fotonok mert ti nagyokosan kiszámoltátok és 1 c lett,DE nem a relatív KÜLÖNBSÉG minthogy benne van a nevében relatív ÖSSZEADÁS amivel ti számoltok csak éppen értelme nem volt mert nem ellentétesek az irányvektorok így a különbséget KIVONÁSSAL kapod 1-1=0 !


Erre rájátszik az a sok tudományos filmből rátok ragadt félinformáció amibe beleragadtok ," egy objektum mozgási irányától függetlenül a fény mindig c vel terjed" .Ez kb annyira tanulságos mondat mint hogy 1Kg kenyér az akkor is 1Kg ha nem nézek rá. Kit érdekel hogy a fény fénysebességgel terjed ,sem a foton sem az űrhajó nem skaláris jelenség ,a kettő objektum közti sebesség eltérést csak az irányok ismeretével számolhatjuk ki amit ti rendszerint nem is akartok tudomásul venni mert hallottátok a discoverin hogy a fény minden irányba c vel terjed.

2014. dec. 28. 14:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/18 anonim ***** válasza:
62%

Fogalmazzuk át a kérdést úgy, hogy a lényege megmaradjon, de értelmezhető is legyen!


>Lehetséges-e egy 0,9c-vel haladó űrhajón 0,2c-vel (nyilván az űrhajóhoz viszonyítva) előreszaladni? Attól is nyilván eltekintve, hogy nem tudunk ilyen gyorsan szaladni.


Igen, lehet. A speciális relativitásban taglalt idődilatáció (és kísérő jelensége, a hosszkontrakció) gondoskodik róla, hogy így sem fog az előreszaladó ember fénysebességnél gyorsabban haladni. Pontosabban: nem létezik olyan inerciarendszer, amiben a futó ember fénysebességnél gyorsabban halad. Az űrhajó ráadásul akár az idők végezetéig gyorsulhat akármilyen gyorsulással, soha nem éri el a fénysebességet, az űrhajóhoz képest is akármeddig gyorsulhat a futó, ő sem éri el a fénysebességet. Sem az űrhajó, sem a futó ember nem érzékel semmiféle tömegnövekedést.

2015. jan. 12. 17:47
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!