Valaki aki ért hozzá, elmagyarázza nekem röviden a hőmérséklet és a légnyomás közti összefüggést?
Anno úgy tanultam, hogy minél nagyobb a hőmérséklet, annál alacsonyabb a légnyomás és vice versa. De pl. a magasság is befolyásolja. Melyik befolyásolja jobban? A Himalája tetején, ahol hideg van, a hideg mennyivel növeli az amúgy alacsony légnyomást?
Kaptam egy órát, amiben van magasságmérő, ami légnyomás alapján mér, de valahogy össze-vissza értékeket mutat. beállítottam az itteni tengerszint feletti magasságra. Amikor kivittem, akkor kevesebbet mutatott, amit azért nem értek, mert kint hidegebb van, tehát inkább többet kéne, nem? Ma pedig egész nap ki volt téve a szabad levegőre, és amikor behoztam, akkor 100 méterrel többet mutatott idebent, mint a tényleges magasság! Ez most hogy van? Kinn -2 fok körül van, tehát nyilván nőtt a kinti légnyomás. Ez most azért van, mert azt hiszi a gép, hogy 170 méteres magasságon van -2 foknak megfelelő légnyomás, és ha behozom az itteni 25 fokba, akkor itt ennyivel kevesebb a levegő sűrűsége, hogy azt hiszi, felmentem száz métert? Teljesen össze vagyok zavarodva és nem tudom, hogy kint vagy bent lenne érdemes bekallibrálni.
1:
A hőmérséklet változásra a legtöbb anyag tágul. A levegő részecskéi is nagyobb mozgási energiával fognak bírni és bizony kevésbé sűrűn töltik majd be a teret.
Ilyenkor egy azonos magasságú légoszlop nyomása (mivel sűrűsége csökken) kisebb lesz. Tehát meleg kültéri levegőben a légnyomás csökken.
2:
Ideális gázoknál fennálló gáztörvény picit furábban jön, ki, de azzal is lehetne magyarázni. [link]
A szobában állandó a térfogat, nem úgy, mint a szabadban, ahol a légoszlop magassága állandó. Tehát állandó térfogaton megnő a hőmérséklet és a gáz kitágul, akkor a nyomása megnő. Pont fordítva, mint kültéren. :) Érdekes nem?
Aztán az órára visszatérve:
Paplan ernyősök és sárkány repülősök mindig adott repülés előtt kalibrálják az órájukat. Így "csak" relatív magasság különbséget tudnak mérni. Ez mire jó? Tudják, hogy a földtől milyen magasan vannak. Miért nem mutatja az abszolút magasságot? Mert naponta más a légnyomás az időjárástól függően, és az óra is ebből számol, tehát könnyen be lehet csapni.
Köszönöm a választ! Ez a beltéri légnyomásos dolog tök érdekes, nem is gondoltam volna. De amúgy gondolom ez nem feltétlen mindig így van, mert azért belül is cserélődik a levegő, meg szivárog kintről, nem?
A mérésről: pont amiatt, amit írtál, sosem értettem, hogy ezek a műszerek miért légnyomás alapján mérik a magasságot. Akinek ilyen erre szüksége van, miért nem szerez be egy GPS-es műszert, ami légnyomástól teljesen függetlenül egy mindig megbízható földrajzi adatot ad?
Ja, és kérlek, ne hívd a siklóernyőket paplanernyősöknek, jómagam is érintett vagyok a témában. :) Valamiért elterjedt ez az elnevezés, fogalmam sincs, honnan.
Amúgy időközben apukám elmagyarázta, hogy a légnyomás kiegyenlítődik, így nem igaz az az elméletem, miszerint az órám kint majd kevesebbet fog mutatni. Egyszerűen jött egy hidegfront és 100 méter légoszlop súlyának megfelelő értékkel nőtt a nyomás. Most újrakallibráltam, valószínűleg holnap is meg kell tennem :P
Kérdező, az, hogy a hőmérséklet fordítottan arányos a nyomással, csak izobar körülmények között igaz, amikor a gáz térfogata állandó. Viszont Ez a hétköznapok során egyáltalán nem lesz igaz. A nyomást elsősorban az adott terület fölötti légoszlop súlya (amit a tömege határoz meg) határozza meg. Ha melegebb lesz a levegő, ugyan kitágul, de a tömege, és ezáltal a súlya nem fog változni. Persze ez csak akkor volna igaz, ha nincs áramlás, de természetesen ez is megjelenik. Ha valahol például erős a felmelegedés (pl. városok felett, a sok betonfelszín miatt), akkor az itteni melegebb levegő felfele száll a kisebb sűrűsége miatt. Ezáltal lecsökken a nyomás, emiatt fog máshonnan ide levegő áramlani, azaz szél kialakulni (például a viharok kialakulásának is hasonló az alapja). Persze a valóságban a folyamat ennél jóval bonyolultabb. A szabadban nem mutatható ki közvetlen összefüggés a nyomás és a hőmérséklet között.
#1
"Ideális gázoknál fennálló gáztörvény picit furábban jön, ki, de azzal is lehetne magyarázni."
Amiről szó van, az pont az ideális gáztörvényből következik (reális gázok egyébként tényleg kicsit másként viselkednek, de hétköznapi szinten ezt általában nem tapasztaljuk).
"A szobában állandó a térfogat..."
"Tehát állandó térfogaton megnő a hőmérséklet és a gáz kitágul, akkor a nyomása megnő."
Ez teljesen igaz volna, ha a helysége hermetikusan zártak volnának. De nem azok (ellenkező esetben gyorsan megfulladnánk), így a benti nyomás lényegében megegyezik a kintivel (minimális eltérések lehetnek). Az általad leírt jelenséget maximum egy kuktában lehet otthon megfigyelni.
sadam87 válaszával teljesen egyetértek.
(*azzal a leheletnyi szőrszálhasogatással, hogy nem a feláramlás okozza a nyomáscsökkenést, hanem épp fordítva, de a kérdés szempontjából ez lényegtelen)
A lényeg: a légnyomás kis területen belül (mint a házad és környéke) adott pillanatban mindenhol ugyanakkora, mert semmi nincs hermetikusan elzárva a külvilágtól.
A légnyomás valóban függ a hőmérséklettől, de nem a kertedben mérhető hőmérséklettől, hanem a feletted lévő légoszlop minden pontjának hőmérsékletétől (mert ugye a légnyomás ennek az egésznek a súlyát jelenti). Többek között ezért változik folyamatosan a légnyomás.
És igen, a nyomásos magasságmérőt minden alkalommal újra kell kalibrálni. A repülésben például minden repülőtéren van egy pontos barométer, és a pilóták minden egyse fel- és leszállás előtt beállítják a magasságmérőjüket a repülőtér barométeréhez, hogy pontosan tudják mérni a magasságukat.
Köszönöm a válaszokat!
Következő kérdésem: csapadékos időben miért esik a légnyomás? Pl. most, hogy esik a hó, az órám több mint 100 méterrel nagyobb magasságértéket mutat, mint amekkorát kellene, tehát jócskán esett a légnyomás.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!