Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Pólusra állás ekvatoriális...

Pólusra állás ekvatoriális mechanikával?

Figyelt kérdés

1.Mi az a pólusrá állás csak a sarkcsillag felé kell irányítani a távcsővet ésennyi,utána korlátlanul nézelődhetünk?

2.Minek kell pólusra álnitani a teleszkópot?

3.Most kaptam egy skywatcher távcsövet eq1 es mechanikával,azzal hogyan kell pólusra álni?

Előre is köszi a válaszokat :)



2014. dec. 26. 19:45
 1/5 anonim ***** válasza:

1–2. Nem egészen a távcsövet, hanem a mechanikát kell a pólusra állítani (ha a távcsövet kéne, akkor jól néznél ki, hogy csak a pólust nézheted). Az a lényege, hogy a távcsövet tudjad majd egy, a Föld forgástengelyével párhuzamos tengely körül is forgatni. Így nagy nagyításnál könnyebb lesz követni a csillagokat, amik kifordulnának a képből. Ugye mivel a Föld forog, ha ahhoz rögzíted a távcsövet, akkor a Föld azt is forgatni fogja. A pólusra állított ekvatoriális mechanikával ezt lehet egyszerűen kompenzálni.

Majd próbáld ki, hogyan működik, ha nem a pólusra állítod. Akkor még jobban fogod majd érteni, amit leírtam.


3. RTFM

[link]

2014. dec. 26. 19:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:
Bocsi rosszul irtam le. :) én sem úgy értettem,hogy csak a távcsövet fordítsuk a sarkcsillag felé.De ha veszek bele egy óragépet akkor nem kell pólusra álnom? Azaz akkor nem megy ki a képből az objektum?
2014. dec. 26. 20:11
 3/5 anonim ***** válasza:

Így belegondolva továbbra is az RTFM a megfelelő szó…


Amúgy az óramű azt csinálja, hogy egy adott tengely körül forgatja a teleszkópot (mint az óra a kismutatóját, csak körülbelül feleakkora szögsebességgel). Ha rossz tengely adsz neki, azaz nem állítod pólusra, akkor ugyanúgy, vagy akár még jobban is kifognak menni a csillagok a képből.

2014. dec. 26. 20:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:

Na figyu. A Földnek ugye van egy forgástengelye, e körül forog. Emiatt látjuk forogni az égboltot, pl. az éjszakai égboltot egy pont körül. Ez a pont valahol az északi sarkcsillag környékén van, ahhoz nagyon közel. Ez a pont van az északi sarki pólus felett. Emiatt ha teleszkóppal nézel valamit, akkor ugye a teleszkóp is forog a Földdel együtt, és nem fog pl. egy csillag irányában maradni, ahova állítottad.


Ezt úgy tudod kompenzálni, ha a teleszkópodat ugyanúgy forgatod, ahogy a Föld forog, csak ellentétes irányban. Így kioltják egymás mozgását. (Mintha egy körhintán állnál, és ahhoz, hogy mindig csak egy irányba nézz, folyton forognod kell, a hintával ellentétes irányban.) De ez csak akkor működik, ha a Föld forgástengelye és a teleszkóp forgástengelye párhuzamosak. Ezt úgy tudod elérni, hogy a mechanika tengelyét becélzod, hogy az északi pólus felé mutasson, ugyanúgy, ahogy a Föld tengelye is oda mutat. Ezáltal a két tengely párhuzamos lesz.

Ezt a műveletet hívják pólusra állásnak.


Az óramechanika csak annyit csinál, hogy megfelelő sebességgel forgatja a távcsövet. De ennek csak akkor van értelme, ha előtte a mechanika fő tengelyét a pólusra állítottad.

2014. dec. 28. 02:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
A lényeg, hogy nem magát a teleszkópot kell a pólusra állítani, hanem az óramechanika tengelyét. Ehhez a teleszkópot is használják, de csak azért, hogy pontosabban lehessen beállítani az állványt/tengelyt.
2015. jan. 2. 13:41
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!