Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Kettes ekvatoriális koordináta...

Kettes ekvatoriális koordinátarendszer használatában pólusra állás:" az óratengely a Sarkcsillagra mutasson". Mi az az óratengely? L21

Figyelt kérdés
A rektaszcenziót,deklinációt értem.Az amatőrcsillagászok kézikönyvében ezt olvastam:Az óratengely legyen párhuzamos a Föld forgástengelyével.....az óratengely az északi pólusra,a Sarkcsillagra mutasson...Tehát:Mi az az óratengely,és hogy kell ezt a Sarkcsillagra tájolni?Esetleg neten egy olyan oldal,ahol erről érthetőbben olvashatok,mint az Amatőrcsillagászok kézikönyvében?

#ekvatoriális #óratengely
2014. júl. 9. 19:05
 1/4 A kérdező kommentje:
Úgy értelmeztem,esetleg az óratengely az= rektaszcenzió?
2014. júl. 9. 19:18
 2/4 anonim ***** válasza:

Az ekvatoriális rendszernél két tengelyt találsz.

Az egyik a távcsőtubusra merőleges, ha pontos, akkor derékszögben. Ennek a tengelynek a végén vannak az ellensúlyok, ez a deklinációs tengely.

Erre a tengelyre merőleges az óratengely, aminek a végére lehet motort szerelni, olyan motort, ami egy nap alatt egyet fordul, így követi a föld forgását és a távcsővel vizsgált objektum nem fog kiúszni a látómezőből. Ehhez kapcsolódnak a lábak valahogyan.


Magát a távcsőtubust be lehet állítani párhuzamosan az óratengellyel, ez az alapállás. Az óratengely dőlésszöge a Föld szélességi görbülete miatt mindenhol más kell, hogy legyen, Budapesten 47,5 fok, akkor párhuzamos a Föld forgástengelyével, ezt kell először beállítani.

Ez több módon lehetséges, a legegyszerűbb, ha előre kivágsz egy 47,5 fokos háromszöget, amit rárögzítesz egy vízmértékre. Ez a lemez lehet akár erős kartonból is, de fémből jobb persze. A háromszög átlóját alul odanyomod az óratengelyre és a lábakat addig kell emelgetni, amíg a vízmérték vízszintbe áll. Ez speciálisan minden távcsőnél más, mert van, ahol a lábakat dönteni is lehet, vagy alul van csavar hozzá a talpaknál.

(a rárögzítéskor figyelj, ne cseréld össze a fokokat, a 47,5 fok párja ugye 43,5, vagyis figyelni kell rá!)


Ha az óratengelyhez párhuzamosan beállítod a tubust, (ezt előzőleg meg lehet könnyíteni, mert ki lehet mérni és nóniuszon jelezni, két rovátka egymásra állításával) akkor már csak az egész szerkezetet kell úgy forgatni talpastól, mindenestől, hogy maga a távcsőtubus nézzen a sarkcsillagra. Ha már a keresőtávcsöved be van lőve, akkor azzal is megkeresheted.

Amíg meg nem találod, addig minden le van rögzítve, az egész szerkezetet forgatod.

Ha minden pontos, akkor megjelenik a sarkcsillag, ha nem, akkor keress rá a távcsővel és a mechanika ferdeségeiből tudni fogod, mit kell állítanod.


Gondolom azt tudod, hogy a Göncölhöz mérve hogyan találod meg a sarkcsillagot?

Milyen távcsöved van?

Ha valami nem világos, kérdezz!

Szia.

2014. júl. 9. 23:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
A második kérdésre igen, az óratengelyt némelyek rektatengelyként is hívják.
2014. júl. 10. 10:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:

Még valami.

Sok gyári távcsőnél van fokállítási lehetőség, hiszen a gyártó nem tudhatja előre, hogy északi, vagy déli országban adják majd el a távcsövet.

Ekkor az óratengely dőlését ott beállíthatod, de az ellenőrzős nem felesleges, hiszen a talaj nem biztosan vízszintes. Alul találsz finom állítási lehetőséget, a talpaknál. A vízmértékes módszert már írtam.

Szia.

2014. júl. 10. 10:45
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!