Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A magnitúdó fizikai mennyiség...

A magnitúdó fizikai mennyiség vagy mértékegység?

Figyelt kérdés
Nem tudom eldönteni a szóhasználatból, hogy melyik...
2014. dec. 19. 00:08
 1/7 anonim ***** válasza:
80%

A magnitúdó idegen szó, magyarul tudomásom szerint nagyságrendet jelent. Mértékegységként, az égitestek fényességének meghatározására használjuk. Pl. a Földről látható legfényesebb csillag, a Szíriusz -1,4-es, a Vénusz -4 körül van. A fényesség növekedésével a magnitúdó értéke CSÖKKEN, tehát a negatív előjel nagyobb fényességet jelent. (Hogy ez miért van így, azt ne tőlem kérdezd...). Úgy tudom, a Földről + 18 magnitúdótól lehet látni az égitesteket.


Amúgy meg:


[link]

2014. dec. 19. 01:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:

Jól tudod, csillagászati vonatkozása érdekelne. Most írtam volna róla pár sort és nem tudom, hogy mértékegységként említsem vagy mennyiségként, mert mindenki mennyiségként kezeli.


Avagy nem is? Iszonyúan fáradt vagyok már, szerintem holnap kiröhögöm magam emiatt a kérdés miatt...


Egyébként a fordított dolog eredete az, hogy ezt réges régen találták ki még az ókori görögök. Akkoriban nálunk az emberek hat osztályba voltak sorolva: elsőrendű, másodrendű, ..., hatodrendű. A hatodrendűek voltak egyenértékűek a rabszolgákkal, tehát őket nézték semmibe, az elsőrendűek meg a legfontosabb emberek. Ennek a mintájára találta ki talán Arkhimédesz ezt a rendszert az égbolt fényességének osztályozására. 6-al jelölte azt, amit még épp észre lehetett venni és 1-el a legfényesebb objektumokat. Aztán történt sok minden meg eltelt 2-3 ezer év is, de ezt a rendszert nem dobták ki, hanem finomították, átrakták a valós számok halmazára, így már joggal beszélhetünk arról manapság, hogy a Nap magnitúdója -24.7 körül van.


Na de látod? Erről beszélek. Nem azt írtam, hogy a fényessége 24.7 magnitúdó körül van, hanem a magnitúdója ennyi. Azt hiszem ez hibásan épült be a csillagászok szóhasználatába. Ez olyan, mint ha azt mondanám, hogy az ember Newtona 1000 és nem azt, hogy annak az embernek a súlya 1000 Newton. Ez zavart meg. Azért köszönöm a válaszodat!

2014. dec. 19. 01:31
 3/7 anonim ***** válasza:
Úgy határoz meg mennyiséget, hogy valamihez viszonyítja. Tehát nem mértékegység, hanem inkább egy arány, logaritmikusan kifejezve. Hasonló, mint a dB (deciBel, Bel), ami ugyancsak nem mértékegység, hanem egy logaritmikus viszonyt fejez ki valamilyen alapértékhez képest.
2014. dec. 19. 01:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
Lehet, hogy én vagyok a hülye, de nem értem, mi a különbség mértékegység és mennyiség között. A kenyér 2 kiló. Mértékegység ez, vagy mennyiség? A kiló mértékegység, a 6 jelzi a mennyiségét. A kettő együtt egy mennyiség. Most akkor mi a gond?
2014. dec. 19. 11:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:

Köszönöm hármas!


Négyes, van különbség, különben egyáltalán mi értelme lenne másképp hívni őket?

>>"A kenyér 2 kiló. Mértékegység ez, vagy mennyiség? A kiló mértékegység, a 6 jelzi a mennyiségét. A kettő együtt egy mennyiség. Most akkor mi a gond?"


A 2 kg az semmilyen értelemben nem mennyiség. Az a tömeg, aminek a mérőszáma a kettő és mértékegysége a kg.

2014. dec. 19. 13:52
 6/7 anonim ***** válasza:
A mennyiség mértékegysége a darab. Valami minél nagyobb mennyiségben van jelen, annál több DARAB van belőle. 10 kg szikla tömege 10 kg, a mértékegysége a kg, a mennyisége 10. Annyi különbség azért van, hogy a mennyiség lehet bármilyen valós szám, nem csak természetes. De a lényeg, hogy a mennyiség valaminek a nagyságát, mennyiségét jelenti.
2014. dec. 19. 21:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:

Olyan, mintha mondjuk létrehoznánk a "krumplit", mint a fényesség új egységét, és azt mondjuk, hogy a Szíriusz fényessége legyen nulla krumplis. A tízszer halványabb legyen 1 krumpli, a százszor halványabb 2, ezerszer halványabb három, stb. Ezáltal kapunk egy logaritmikus skálát, ami a Szíriusz fényességét használja alapértéknek.


A magnitúdónak mások ezek az értékei, de a lényeg hasonló.

2014. dec. 23. 08:41
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!