Milyen működések jellemzik a hasnyálmirigyet?
"Milyen működések jellemzik a hasnyálmirigyet?"
A hasnyálmirigy (pancreas) exokrin (külső elválasztású) és endokrin (belső elválasztású) részre osztható.
Az exokrin rész az emésztésben vesz részt. A hasnyál aztán egy vezetéken keresztül a patkóbélbe ürül. Vizet és ionokat tartalmaz, pH-ja lúgos (a bikarbonátionok miatt). Számos enzimet is tartalmaz. A legfontosabb az amiláz, amely szénhidrátokat bont. Fehérjebontó enzimek: tripszin, kimotripszin, elasztáz, karboxipeptidáz. Ezek inaktív formában termelődnek és a vékonybélben fognak aktiválódni. Ezeken kívül van még aminopeptidáz is. Emellett tartalmaz lipázt is, amely zsiírokat bont. Ez csak akkor működik jól, ha a kolipáz is jelen van (ez nem enzim, hanem egy kofaktor, amely kell a lipáz működéséhez, és melyet szintén a hasnyálmirigy termel). Emellett nukleinsavbontó enzimeket is termel (RNáz, DNáz).
Az endokrin rész hormonokat termel, melyek a vérbe ürülnek. Ezek közül a legfontosabb az inzulin, amely étkezés után termelődik főleg, és csökkenti a vércukorszintet. Étkezési szünetben glükagont termel, amely növeli a vércukorszintet. Termel még szomatosztatint, amely szinte mindent gátol, a hasnyálmirigyet nyugalomba helyezi. Termel még egy felszívódást és anyagcserét lassító fehérjét, az ún. pancreaticus polypeptidet (PP) is. Folyt. köv.
"Hogy van részletsen a vércukorszintet csökentő hormánjának a hatásai?"
Inzulin hatásai részletesen:
Növeli a szénhidrátok, zsírok és fehérjék raktározását. Így a vércukorszint, aminosav-, és zsírsavszint csökken. A cukrot úgy juttatja a sejtbe, hogy aktivál egy GLUT-4-nevű csatornát, amely csak inzulin hatására nyílik meg, és a cukor beáramlik rajta a sejtbe. Vannak sejtek, amelyek inzulin nélkül nem is nagyon vesznek fel cukrot, ilyen pl. az izom és a zsírszövet. Emellett az inzulin a sejtek káliumfelvételét is megnöveli.
"Mik azok amik még befolyásolják a vércukorszintet (egyéb hormonok)?"
Csökkentésben szinte csak az inzulin vesz részt (+ kis mértékben a szomatosztatin és a PP).
Növelésében viszont rengeteg. Említettem már a hasnyálmirigy másik fontos hormonját, a glükagont. Ez főleg a májra hat, növeli a szénhidrátraktárak lebontását (cukorrá), emellett növeli még a fehérjék és zsírok lebontását is.
Vércukorszintet növelő egyéb hormonok (amelyek nem a hasnyálmirigyben termelődnek): pajzsmirigy-hormonok (T4: tiroxin, T3: trijód-tironin), katecholaminok (adrenalin, noradrenalin, dopamin), ezek főleg a mellékvesevelőből származnak. Fontosak még a glükokortikoidok (pl. kortizol), amelyek a mellékvesekéregben termelődnek, illetve fontos még a növekedési hormon (GH) is, amelyet az agyalapi mirigy (hypophysis) termel. Ezek mind növelik a vércukorszintet. Ennyi, röviden és tömören.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!