Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mi értelme van a DNS metilálás...

Mi értelme van a DNS metilálásnak? Miért jó?

Figyelt kérdés

Úgy tudom a citozin bázisnál "metilálódik" a DNS. Miért? Miért jó ez? Miért a citozinnál?


Köszönöm! :)


2014. nov. 12. 17:06
 1/6 anonim ***** válasza:
100%

Nem csak egyfele DNS metilacio letezik. Amit te emlitesz, azt CpG (vagy CG) metilacionak nevezik, es az eukariota sejtekre jellemzo. Ennek egyik szerepe az, hogy megjelolja az “eredeti” DNS szalat masolas elott. Masolas utan az ujonnan szintetizalt DNS szal egy ideig nem metilalt, igy a sejt “tudja”, hogy melyik volt a regebbi szal es melyik az ujabb. Ha valahol elter a ket szal (masolasi hiba miatt), akkor a sejt a regebbit tekinti etalonnak, es az alapjan javitja ki a hibat.


A CpG metilacionak ezen kivul szerepe van a genmukodes szabalyozasaban is. Minel jobban metilalt egy DNS-szakasz, annal kevesbe el vannak nyomva az ott jelen levo genek. Ennek szerepe lehet pl retrovirusok elleni vedekezsben is. A metilalt DNS a kromatin struktura alapja is, valoszinuleg ez a ketto (leszabalyzas es kromatin) osszefugg.


Masfajta DNS metilaciok is leteznek, pl a baketriumok restrikcios mechanizmusa, ami ugye azert jo, mert a restrikcios enzimek nem vagjak az adott helyen metilalt DNS-t. A bakterium igy vedekezik az idegen DNS-ek, pl a fagok ellen.


Metilacio csak C es A bazisokon valosul meg, mert ezeken a bazisokon van szabad, konnyen metilalhato NH2 csoport. A masik ket bazison keto csoport van ugyanott.

2014. nov. 12. 18:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:

Szia! Köszönöm válaszod! :)


Nos, igen, a CpG -re gondoltam, az utóbbi metilálós verziót tudom, ám így tisztázódott, miszerint van mégegy ilyen :)


Ám, ha jól értem, ez az egész metilálás a replikációban játszik szerepet? Tehát, a régi, eredeti szál (a templát szál) metilálva megjelölődik a Citozinnál, ezáltal ezt a szálat fogja a "fő" szálnak tekinteni a rendszer?



"Minel jobban metilalt egy DNS-szakasz, annal kevesbe el vannak nyomva az ott jelen levo genek. Ennek szerepe lehet pl retrovirusok elleni vedekezsben is. A metilalt DNS a kromatin struktura alapja is, valoszinuleg ez a ketto (leszabalyzas es kromatin) osszefugg. "


Nem értem az annál kevésbé el vannak nyomva a jelen lévő géneket. Tehát a metilált szakaszon nem megy végbe transzkripció? Ezáltal a retrovírusok sem tudnak replikálódni?



Valamint ami a kromatin struktúrát illeti :) Hol helyezhető el ez a metilált dolog?

Jelen tudásom szerint, a kromatinról a hisztonok jutnak eszembe > nukleoszómák > szolenoid, stbstb.



Köszönöm segítséged! Igen hasznos! :)


Üdv!

2014. nov. 12. 19:12
 3/6 anonim ***** válasza:
100%

Kicsit összekutyulódott a mondat mire megírta, tehát: több metiláció, kevesebb transzkripció.


A hisztonok meg úgy jönnek a képbe, hogy ahol a DNS metilálva van, oda jobban szeretnek menni a hisztonok is és jobban szeretik becsavarni azt a részt. Nyilván ez egy egyensúyi dolog, a DNS néhol jobban, néhol kevésbé kondenzált állapotban van, és valami meg kell hogy mondania annak a hisztonnak, hogy mégis hol csavarjon jobban, és mi maradjon szabadon.

2014. nov. 12. 19:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:

Áhám, tehát, ahol a metilált DNS rácsavarodik a hisztonra, azon a részen nem jön létre transzkriptum sem.



Ez az egész összekapcsolható az imprintinggel? Lényegében mi az az imprinting?

Van egy elképzelésem, miszerint az imprinting géncsendesítésféle. Ám ez miért megy végbe? Ennek mi haszna van?

2014. nov. 12. 19:45
 5/6 sadam87 ***** válasza:

A genomi imprinting lényegében azt jelenti, hogy bizonyos génjeink esetében (legalábbis egy bizonyos életszakaszban) csak az apától örökölt, más gének esetében csak az anyától örökölt allél fejeződik ki. Ennek a folyamatnak a szabályozásában egyrészt a DNS metiláció, másrészt a hiszton metiláció játszik szerepet.

[link]

[link]

(a cikk végén)

[link]

2014. nov. 12. 22:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:
Köszönöm a segítségeket mindenkinek! :)
2014. nov. 12. 22:26

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!