Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mi a különbség a klasszikus...

Mi a különbség a klasszikus és az operáns kondicionálás között?

Figyelt kérdés

2014. nov. 1. 00:42
 1/4 anonim ***** válasza:
100%

Mindkettő az asszociációs (társításos) tanulási modellek közé tartozik (2 eredetileg különálló inger összekapcsolásán alapulnak). Viszont van egy fontos különbség: a kísérleti alany (állat) passzív vagy aktív szerepe.


A klasszikus (pavlovi) kondicionálás során a kísérletező cselekszik, az állatnak pedig elég az ingerek közötti összefüggést megtanulnia (pl. hang- vagy fényinger előzi meg a táplálék adását). Tehát itt egy eredetileg semleges inger fog motivációs vonzerőt nyerni.


Az operáns kondicionálás során viszont az élőlény maga cselekszik, és a cselekményeinek következményeit tanulja meg. Tehát itt egy eredetileg véletlenszerű cselekmény végrehajtási valószínűsége fog megnőni a cselekmény következményei hatására. Pl. az állat megtanulja, hogy amikor lenyom egy pedált, akkor ételt kap, és eredetileg véletlenül nyomta meg, de miután megtanulta, hogy arra kapja az ételt, akkor már azért fog pedálozni.

2014. nov. 2. 10:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:

Akkor ez csak a külső megfigyelő szemszögéből különbség, nem? ez a kísérleti környezet tulajdonsága igazából


Azért kérdezem, mert csomó helyen viszont ezek külön fel vannak tüntetve, például a memóriarendszerek osztályozásánál a nem-deklaratív csoportban, mintha fontos lenne őket megkülönböztetni ebből a szempontból, de ha jól értem, akkor egyáltalán nem fontosak, és nem oda tartoznak

2014. nov. 2. 11:08
 3/4 anonim ***** válasza:

Ha jól értem a problémát, akkor belső (tehát pl a patkány) szempontból szeretnéd megnézni a különbséget?

Ha igen:

A klasszikus kondicionálás esetén az alany két külső inger közti kapcsolatot tanulja meg.

Az operáns koncdicionálásnál azonban egy külső inger és a saját "belső" cselekvése közt van a kapcsolat. Tehát a saját viselkedésének következményét tanulja meg az alany.

2014. nov. 2. 17:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:
köszönöm, így már érthető
2014. nov. 3. 21:11

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!