Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Hogyan képzeljem el, amikor...

Hogyan képzeljem el, amikor egy foton nem vákuumban lassabban terjed mint "c"?

Figyelt kérdés
egy foton vagy kölcsönhatásba lép az anyaggal, vagy nem, ugye? ha kölcsönhatásba lép, akkor vagy teljesen elnyelődik, vagy megváltozik a frekvenciája; ha meg nem lép kölcsönhatásba, akkor "c"vel röpül, ugye? most akkor hogyan van ez??
2014. okt. 22. 15:11
 1/7 anonim ***** válasza:
100%

Úgy, hogy folyamatosan elnyelődik és újrakeletkezik. Eközben idő telik el. Ez adja ki a "lassulást".


Egyébként az, hogy a keletkező foton aztán miért pont ugyanolyan irányba halad tovább, mint az eredeti, viszont egy másik kérdés, amire meg sem kísérelek válaszolni.

2014. okt. 22. 15:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:
szóval a lassulás az elnyelődések-létrejövések sorozatából adódik? dehát akkor az nem is ugyanaz a foton, amit útnak indítottunk, csomószor megváltozik a frenvenciája...
2014. okt. 22. 15:43
 3/7 Ozmium42 ***** válasza:
100%

Jó, amit az első ír, de én azért megpróbálom megmagyarázni a foton irányát is.


A foton iránya megváltozik!


Bármilyen átlátszó tárgyon világítasz át, lesz szóródó fény, ami teljesen más irányba halad, mint amilyen irányból elindult. Óriási számú foton kell ahhoz, hogy a várt irányban is legyen kilépő fény. Ez függ a réteg vastagságától, és az anyagi tulajdonságoktól. Statisztika.

2014. okt. 22. 16:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
100%

Igen, valóan nem ugyanaz a foton. És megváltozhat a frekvenciája is. Ha pl. egy színezett üvegen keresztül nézel valamit, ez egészen nyilvánvaló is.


3-as: Persze, van szóródás is, de a fotonok nagy része akkor is az eredeti irányban halad tovább, különben nem látnál át az ablaküvegen, illetve csak egy diffúz lapot látnál.


Annyi tudok, hogy a fény terjedésének a leírása rendkívül bonyolult, és a kvantum-elektrodinamika teljes apparátusát igényli. Még az olyan egyszerű dolgok is, mint a visszaverődés egy tükörről, sokkal-sokkal bonyolultabban zajlanak le, mint amit egy átlagos halandó valaha is felfoghatna.

2014. okt. 22. 18:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
2014. okt. 22. 21:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
15%
Köszönjük, Emese
2014. okt. 22. 21:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
Az, amit közönségesen csak fénysebességnek szoktak hívni, és a törésmutatók arányából számolható, annak a teljes neve (makroszkopikus) fázissebesség. Ha ez kisebb a vákuumbeli c fénysebességnél, az még nem jelenti azt, hogy egy fényimpulzus feje ne terjedhente c-vel, mindössze addig nem lesznek "rendezett" fázisviszonyok, amíg "oda nem ér" az állandósult állapotú hullámzás. A hullámcsomag "hasának" egy másik sebessége szokott lenni anyagban, tehát valóban összetett, de klasszikusan azért jól kitárgyalható ez a témakör. A fő izgalmak ott kezdődnek, hogy bizonyos anyagokban bizonyos szűk frekvenciatartományokban a törésmutató egynél kisebb is lehet, de az ún. metaanyagokban is faramuci a fényterjedés. De még ezekben az esetekben sem lépi túl ténylegesen semmi a "c" fénysebességet, avagy még ha nagyobb is nála a fázissebesség, az csak annyit jelent, hogy a hullámhossz nagyobb lesz, de csak akkortól, amikortól odaért a jel "rendezett" része.
2015. márc. 7. 00:02
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!