Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mi a különbség két hímivarsejt...

Mi a különbség két hímivarsejt (v. Két petesejt) között?

Figyelt kérdés

Arra gondoltam, hogyha van két testvér. Ugyanaz az apjuk és az anyjuk. Na most a anyának minden petesejtje, illetve az apának minden hímivarsejtje ugyanazokat az örökítőanyagokat tartalmazza.

Bár a két testvér hasonlít egymásra, mégsem teljesen egyformák. Miért van ez, hogyha ugyanabból az örökítőanyagból jöttek létre?

Van különbség két hímivarsejt ill. két petesejt között?

Köszönöm!


2014. okt. 20. 18:35
 1/5 anonim ***** válasza:
Pl. a hímivarsejt kapásból meghatározza a nemét (fiú/lány). A tulajdonságok is különböznek amit hordoz. Igen van különbség.
2014. okt. 20. 18:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 sadam87 ***** válasza:

"Na most a anyának minden petesejtje, illetve az apának minden hímivarsejtje ugyanazokat az örökítőanyagokat tartalmazza. "

Nem!!! Meiózisról (számfelező osztódásról) hallottál már? Az emberi testi sejtjeiben minden gén két példányban van meg (a testi sejtek diploidok). Az ivarsejtekben viszont minden gén csak egy példányban van meg (az ivarsejtek haploidok). Az, hogy egy adott ivarsejtbe egy gén melyik példánya, változata (allélja) jut be, véletlenszerűen dől el a meiózis során. (Természetesen az is lehet, hogy a szülőben egy gén két változata megegyezik, de az összes génre nézve ez biztos nem igaz). Ez a folyamatot nevezik rekombinációnak. Emiatt minden ivarsejt egyedi lesz, így (az egypetéjű ikrektől eltekintve, bár minimális genetikai eltérés még náluk is lehet) minden utód egyedi lesz.

[link]

[link]

[link]

2014. okt. 20. 19:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 Ozmium42 ***** válasza:

Azon kívül, amit sadam87 írt, még olyan rekombinációk is történhetnek (mind a hímivarsejt, mind a petesejt létrejöttekor), amelyek még a kiindulási génkészlettől is független genetikai információt hoznak létre, gyakorlatilag mutációk.


Végül pedig nem tartozik szorosan a kérdéshez, de megemlítendő, hogy közel sem mindent a puszta genetika határoz meg.

2014. okt. 20. 21:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:

Elmondom egyszerűen, nem tudományosan.

Az emberben 23 pár kromószóma van. Egy pár két tagja ugyanazokra az adatokra vonatkozó géneket kódolja. Ha a két gén adata eltérő, akkor vagy csak az egyik gén hatása érzékelhető, vagy együtt új tulajdonságot is létrehozhatnak (pl. vércsoportok: egyik gén A, másik gén B, akkor a gének együtt hatnak és AB lesz a vércsoport. De ha egyik gén A, másik 0, akkor A lesz a vércsoport, és a "0" gén elnyomódik.)

Na most... A petesejtben meg spermában a géneknek nincsenek párjai, hanem amikor összeolvadnak, akkor alakulnak ki a génpárok. Egy petesejt / sperma léttejöttekor viszont teljesen véletlenszerű, hogy a kromószómapár melyik tagja kerül bele (pl. spermába belekerülhet a 24. kromoszómapárból az X meg Y is, ezen múlik hogy lány lesz vagy fiú). Ezen kívül a sperma/petesejt kialakulásánál a gének egy része is újravariálódik, hogy melyik gén melyik kromoszómára kerüljön. Illetve a pontatlan sejtosztódás miatt mutódhatnak is a gének, és teljesen új gén is jöhet így létre.

2014. okt. 20. 22:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:
Köszönöm minden válaszolónak!
2014. okt. 21. 17:18

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!