Mi az evolúciós magyarázata a méhek szigony formájú fullánkjának?
Nem baki. Kifejezetten medve, ember, és más mézkedvelő gerincesek ellen fejlődött ki ilyenre. Nagyméretű fosztogató ellen ez a leghatásosabb.
Rovarokból a méhek általában ki tudják húzni a fullánkjukat.
Na nem.
A méh fullánkja és a hozzá tartozó részek önálló működésre lett optimalizálva.
Ez azt jelenti, hogy a méregmirigy a fullánkkal együtt kiszakad a méhből, és onnan kezdve folyamatosan pumpálja be a mérget a sebbe (van egy külön kis idegközpontja).
Annyi mérget pumpál be, mint a méh fél potroha.
Ez kifejezetten előnyös nagyobb állatok ellen, mert elég 1-2 támadás és az állat kétszer is meggondolja, hogy egyáltalán a közelbe megy-e.
#4: És szerinted mi által fejlődött a méh olyanná, amilyenné? Nagyobb szelekciós nyomás hatott rájuk a nagytestű, melegvérű gerincesek által, mint a darazsakra, és így jobban tudott alkalmazkodni a körülményekhez.
Lehet, hogy néhány darázs méhek százait öli halomra, de ha egy medve kizabálja a kaptárból az összes mézet, akkor az egész kolóniának annyi, mert éhen vesznek a téli időszakban.
A méheknek legalább húszezer faja él a bolygón. Ezek közül csak a háziméh (mézelő méh) fullánkján vannak apró horgok, a legtöbb faj fullánkja sima, de még fullánk nélküli méhek is vannak. A háziméh esetében a dolgozók a vastak kültakaróval rendelkező állatokból, például az emlősök bőréből, nem képesek visszahúzni a fullánkjukat, de ez nem baki, így védekeznek. Egy családban 50-70 ezer dolgozó is lehet, közülük 1 vagy 100, de még 5-10 000 halála sem okoz különösebb gondot.
Egyébként a darazsak között is található horgas fullánkú, amelyiknek ugyanúgy bennmarad a fullánkja szúrás után az emlősök bőrében.
Vannak élőlények (hangyák, méhek, stb.), ahol a közösség sokkal fontosabb, mint az egyén. Ezt mi, emberek nehezen értjük meg, de a méheknél mindenki a közösségért, a "családért" él és dolgozik. Egy méhcsaládban rengeteg méh van, az, hogy pár tucat odavész egy medvetámadás során, teljesen jelentéktelen veszteség számukra. A lényeg, hogy a a család túlélje.
A méheknél nem csak a védelem szempontjából, de minden tekintetben a család az az egység, aminek a működését segíteni és cédeni kell. Ha úgy tetszik, a család viselkedik egyetlen élő szervezetként. A dolgozók nem saját maguk számára gyűjtik az élelmet, hanem a család számára, és ők maguk nem is szaporodnak (néhány ritka esetet leszámítva), hanem a család egyetlen, szaporodásra hivatott tagját kötelesek segíteni.
Ahogy már mondtam, náluk nem egyedekben kell gondolkodni, hanem közösségben. Náluk az az egység. A méheknél az egyes egyedek olyan szerepet töltenek be, mint az emberi szervezetben a sejtek. A mi szervezetünkben is vannak olyan sejtek (fagociták), melyek védekezés közben elpusztulnak. A lényeg, hogy maga a szervezet ép maradjon. Ezzel analóg elvet követ a méhcsalád működése is.
Végül kedves kötekedő barátunktúl kérdezem: az evolúció véletlenül nem biológiai jelenség? Dehogynem...
Nagyjából összefoglalták korábban a lényeget. Csak annyit tennék hozzá, hogy valószínűleg a házi méhek szigonyszerű fullánkja épp a más rovarokkal folytatott harcban jelent előnyt, ez lehetett a kialakulásának oka (szemben azzal, amit a #2/#4/#6 válaszoló állít.
Egyébként volt már hasonló kérdés (igaz, erősen kreacionista érzületű volt a feltevő). Kissé önző leszek, és főleg a saját válaszomat ajánlom (bár vannak ott is más jók is):
http://www.gyakorikerdesek.hu/tudomanyok__egyeb-kerdesek__56..
(#14)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!