Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Nagy bumm (ősrobbanás) röviden?

Nagy bumm (ősrobbanás) röviden?

Figyelt kérdés

2014. okt. 19. 13:06
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
73%

BUUUMMMM!!!


(Ennél rövidebben sajnos nem megy.)

2014. okt. 19. 13:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 A kérdező kommentje:

Hahaha :)


Az ősrobbanás folyamatára, vagyis a nagy bumm ra gondoltam

2014. okt. 19. 13:08
 3/12 anonim ***** válasza:
24%
Volt, vagy nem volt? Ez a kérdés.
2014. okt. 19. 13:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:
100%

Akkor kicsit bővebben:


A kozmológiában az ősrobbanás (vagy „Nagy Bumm”, angolul „The Big Bang”) egy olyan tudományos elmélet, mely szerint a világegyetem egy rendkívül sűrű, forró állapotból fejlődött ki nagyjából 13,7 milliárd évvel ezelőtt.


Az ősrobbanás-elmélet azon a megfigyelésen – az úgynevezett Hubble-törvényen – alapul, mely szerint a galaxisok színképvonalai vöröseltolódást szenvednek. Ezt a kozmológia elméletével összevetve azt kapjuk, hogy a tér az általános relativitáselmélet Friedmann–Lemaître-modellje szerint tágul. Ha a múltba extrapoláljuk, akkor ezek a megfigyelések azt mutatják, hogy a világegyetem egy olyan állapotból kezdett tágulni, melyben az anyag és az energia rendkívüli hőmérsékletű és sűrűségű volt.


Az ősrobbanás kifejezést szűkebb értelemben arra az időpontra értik, amikor a megfigyelt tágulás elkezdődött – számítások szerint 13,7 milliárd évvel ezelőtt (2%-os pontossággal) –, tágabb értelemben pedig arra az uralkodó kozmológiai elgondolásra (paradigmára), mely a világmindenség keletkezését és fejlődését eszerint magyarázza, valamint az elemek keletkezését az Alpher–Bethe–Gamow-elmélet által leírt elsődleges nukleoszintézis során.


Az ősrobbanás-elmélet egyik következménye, hogy a mai univerzum állapota jelentősen eltér a múltbeli és jövőbeli állapottól. Ebből a modellből George Gamow 1948-ban megjósolta a kozmikus mikrohullámú háttérsugárzást, amelyet az 1960-as években fedeztek fel, és az elmélet bizonyítékaként szolgált a rivális elmélettel, az állandó állapotú (steady-state) világegyetemmel szemben.


A jelenlegi fizikai modellünk szerint a világegyetem paramétereinek határértéke kb. 13,7 milliárd (1,37·1010) évvel ezelőtt egy gravitációs szingularitás, az idő és távolság mérése értelmetlen, a hőmérséklet és a nyomás pedig végtelen ebben a szingularitásban. Mivel jelenleg nincs modell az olyan rendszerekre, amelyben egyszerre kell figyelembe venni a gravitációt és a kvantumállapotot (nincs jól kezelhető kvantumgravitációs elmélet), a legkorábbi periódusnak a története jelenleg a fizika megoldatlan problémája.


(((Amúgy: 'ősrobbanás' = 'nagy bumm', DE 'az ősrobbanás folyamata' ≠ 'nagy bumm'.)))

2014. okt. 19. 13:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:

Még 3 (jobb) módszer, hogy ilyen információkhoz juss:

1) Beírod a Google-ba:

[link]

2) Beírod a Wikipédiába-ba:

[link]

3) Beírod itt a GyK-n a keresőbe:

http://www.gyakorikerdesek.hu/kereses.php?keres=%F5srobban%E..

2014. okt. 19. 14:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 TallandThin Boy ***** válasza:
#3 És mikor találhatjuk meg a megoldást arra a megoldatlan problémára? Az is lehet, hogy soha?
2014. okt. 19. 15:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:
TallandThin Boy, a 13:11-es csak ironizálni próbált a kérdezővel. Úgy érti, hogy volt-e már ez a kérdés kiírva GyK-ra, vagy sem.
2014. okt. 19. 15:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 TallandThin Boy ***** válasza:
Hoppá, rossz válaszra hivatkoztam. A 4-es válaszra gondoltam.
2014. okt. 19. 15:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 TallandThin Boy ***** válasza:

"Mivel jelenleg nincs modell az olyan rendszerekre, amelyben egyszerre kell figyelembe venni a gravitációt és a kvantumállapotot (nincs jól kezelhető kvantumgravitációs elmélet), a legkorábbi periódusnak a története jelenleg a fizika megoldatlan problémája."


Erre a részre.

2014. okt. 19. 15:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:

Gondolom arra vagy kíváncsi, mi történt az Ősrobbanás során.


Az univerzum mérete születésekor kisebb volt egy elemi részecskénél is, hőmérséklete pedig elképzelhetetlenűl magas.


A rendkívül gyors tágulás során az eddig létező egyetlen erőhatás, a hőmérséklet csökkenése hatására ketté vált: gravitációra és a GUT-erőre, ebből vált ki az erős kölcsönhatás és az elektromosan gyenge kölcsönhatás. Majd ez utóbbiból a gyenge kölcsönhatás és az elektromágneses kölcsönhatás. kialakult tehát a négy természeti erő és még egy másodperc sem telt el a születés óta.


A természeti erőkkel párhuzamosan születettek meg az elemi részecskék is a robbanás energiájából, 3 perccel az ősrobbanás után már létrejöttek az atommagok is a csökkenő hőmérsékletnek köszönhetően össze tudtak tapadni már. De ahhoz, hogy az atommagok befoghassák az addig szabdon rohangáló elektronokat már 300 ezer év kellett, ekkor már "csak" 3000 C fok volt az űrben. Hidrogén atomok (a létező legegyszerűbb) keletkeztek leginkább, ezekből alakultak ki a csillagok, de ez már nem tartozik ebbe a témába.

2014. dec. 20. 10:05
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!