Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Van a világegyetemnek fix pontja?

Van a világegyetemnek fix pontja?

Figyelt kérdés
Ami csak egy helyben van.
2014. okt. 19. 09:09
 1/6 anonim ***** válasza:
100%
nincs
2014. okt. 19. 09:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
100%

Van. Én :)


Nincs kitüntetett pontja, minden pontjának helyzete relatív, vagyis csak valamely más ponthoz képest lehet meghatározni a helyzetét. Önkényesen kinevezhetünk ugyan fix pontot, de az emberi önkény és a fizika általában legfeljebb csak részben fedi egymást. Mondhatjuk tehát azt, hogy a bolygónk, vagy a Nap legyen egy kitüntetett pont, amihez viszonyítunk minden mást, de ez csak megállapodás kérdése marad.


Az, hogy egy helyben van, az azt jelenti, hogy nem mozog, nem mozdul el a helyéről. Einstein bácsi jött rá, hogy maga a mozgás viszonylagos, relatív, innen indult k a relativitáselmélet is. Tehát ha nem viszonyítasz semmihez, akkor nincs is értelme mozgásról beszélni. Ha viszont mozgásról, sebességről van szó, akkor kikerülhetetlenül viszonyítani kell valamihez annak a valaminek a sebességét, mert önmagában nincs értelme sebességet definiálni.


Egyetlen egy kivétel van, az EMH-ok, mint pl. a látható fény. Ez az egyetlen dolog az egész univerzumban, amelynek állandó a sebessége. Ennek viszont mindig állandó, mindig ugyanannyi, függetlenül attól, hogy mihez viszonyítod. Erről (is) szól a relativitáselmélet.

2014. okt. 19. 10:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
100%

Elég sok ember azt hiszi, hogy körülötte forog a világ! :D

Valójában az egész univerzum tágul, benne minden mozog, forog. Nincs kitüntetett álló, "fix" pontja.

2014. okt. 19. 10:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
Egy elméleti kérdés? Az ősrobbanáskor középen lévő anyag merre mozdult? Mármint elméletileg lehet 1 atom ami sohasem mozdult meg
2014. okt. 23. 16:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:

#4: A Nagy Bummot követő 10^-35 másodpercen keresztül nem létezett semmiféle atom. Olyan magas volt a hőmérséklet, hogy az univerzum jelenlegi anyaga csak egy nagy, fortyogó kvark-gluon plazmaként volt jelen. Ez kezdett tágulni (fénysebességet sokszorosan meghaladó sebességgel --> inflációs korszak), és csak később alakultak ki ebből az első atomok, amikor már kellőképpen lehűlt ahhoz, hogy anyag alakulhasson ki belőle.


A Nagy Bummot ne úgy képzeld el, mint egy klasszikus robbanást, semmi köze hozzá. Nem robbant, hanem tágult, és tágul jelenleg is. Nincs középpontja univerzumunknak. De ha mindenképpen középpontot akarsz, akkor bármely pontja a középpontja is egyben.

2014. okt. 24. 01:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:

Már az ókori görög gondolkodó (tudod, aki megmondta, ha vízzel szinültig teli kádba ülsz, az alattad lakót testsúlyodnak megfelelő súlyú víz fogja eláztatni) kijelentette: "Adjatok egy fix pontot és én kimozdítom helyéről a Földet!"

Ha a Világegyetemnek lenne fix pontja, azt a gravitációs mozgás és/vagy a tér görbülete rögtön kibillentené mozdulatlan állapotábol, tehát mozdulna. Mozgó fix pont értelmetlen.

2014. okt. 24. 12:55
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!