A maya naptár szerint a pegasus galaxisban van egy akkora bolygó mint a napunk. A csillaga meg egy kék törpe.
2010. jan. 24. 16:23
Hasznos számodra ez a válasz?
3/13 anonim válasza:
XO-3b: ez a ma ismert legnagyobb bolygó 12x akkora a tömege mint a Jupiteré...
2010. jan. 24. 16:26
Hasznos számodra ez a válasz?
4/13 anonim válasza:
de ezt honnan tudják? Méret alapján "tippelik"? Mert melyik a nehezebb egy m2 (négyzet méter) madártoll, vagy 1 m2 vas. Lehet hogy olyan anyagok vannak rajta amiket nem ismerünk, és igy nem ismerjük a fajsúlyát.
2010. jan. 24. 16:41
Hasznos számodra ez a válasz?
5/13 anonim válasza:
Színük alapján be tudják határolni az anyagok körülbelüli súlyát.
2010. jan. 24. 16:48
Hasznos számodra ez a válasz?
6/13 dellfil válasza:
Azt meg lehet mondani mekkora lehet a legnagyobb bolygó, mert mert bizonyos mérethatár felett már vitatott a "bolygó" mivolta. De nem igazán élesek a határvonalak, a bolygó - barna törpe - vörös törpe (a vörös törpe már csillag) között. Definíciók, és terminológia kérdése is ez az egész, és heves vitákat válthat ki még a szakemberek között is. (lásd: Plútó esete, bolygó vagy nem bolygó, stb)
A Jupiter tömege 318-szorosa a Föld tömegének. A bolygó-barna törpe "átmenet"-re 13 Jupiter tömeget véve, (ez lehet a barna törpék alsó tömeghatára, és nyilván a bolygók tömegének felső határa) a legnagyobb bolygó látatlanban a Földnél 4134-szer nagyobb tömegű lehet.
Az ismertek közül sem nagyonlehet eldönteni melyik a legnagyobb, mert találtak 8-12 Jupiter tömegű égitesteket, de mivel nem csillag körül keringenek, nem kapnak "bolygó" besorolást.
A csillaguk előtt elhaladó exobolygók a földi napfogyatkozáshoz hasonló változást idéznek elő a csillag fényességében, csak nagyságrendekkel kisebb mértékben. Az alapján, hogy mekkora ez a változás ki lehet számolni a bolygó tömegét, ami független attól, hogy "tollból van, vagy acélból". A másik módszer, tudomásom szerint, hogy a csillag körül keringő bolygó gravitációja magának a csillagnak az alakját változtatja meg. Olyan ez, mint amikor valakivel kézen fogva körbe forogtok. Nem tudsz egyenesen állni, valamennyivel el kell hajolnod, hogy egyensúlyba kerüljetek. Ez hasonlóan működik csillagok esetében is, létrehozva egy kis "inbojgást", ebből szintén ki lehet számítani azt a tömeget, ami ezt a változást előidézi. Javaslom keress rá a Kepler Űrtávcsőre, ez az exobolygó kutatás legújabb vívmánya, és elég jó eredményeket produkál! Remélem, nem offoltam...
A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik. Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!