A föld ténleg nem gömb alakú?
Semmi sem gömb alakú, mivel nincs tökéletes gömb (csak a matematikában).
A dolog azon múlik, hogy milyen hibahatárral kell dolgoznod.
A Föld Föld alakú, és ez az alak folyamatosan változik, például a kontinensek mozognak, a hegységek gyűrűdnek, vagy te fogsz egy adag földet és átviszed a kerted egyik végéből a másikba. Szóval hogy a Föld nem gömb alakú, arra már az első olyan valaki rájött, aki tudta, hogy mi az a gömb.
„A gömb azon pontok halmaza a térben, melyeknek egy adott ponttól mért távolsága állandó.” Egyből láthatod, hogy a szomszéd domb teteje nem olyan távol van a Föld középpontjától, mint a talpa, így a Föld nyilván nem gömb alakú.
Hogy könnyebben tudjunk számolni, viszonyítani, és legyen valami állandóság, ezért ezt a Föld alakot közelíteni kell valamivel. A legegyszerűbb közelítés a gömb. A következő lehetőség a forgási ellipszoid, ami olyan, mint a gömb kicsit összenyomva.
Mikor arra a kérdésre keressük a választ, hogy milyen magasan vannak a földfelszín pontjai, azaz mennyi energiát kell a gravitációs erő ellen használnunk, hogy eljussunk egyik pontból a másikba, akkor egy olyan felülethez kell viszonyítani, aminek minden pontján egyforma a magasság, ez lesz a geoid, és ehhez képest adják meg a domborzati térképek, hogy milyen magasan vannak az egyes pontok.
Ami alakzatot a domborzati térképről le tudsz olvasni, az egy még jobb közelítése a Föld alakjának, de természetesen még mindig nem pontosan a Föld alakja.
Ahogy a második válaszoló írja, a Föld alakjának gömbként való (és összes többi) leírása csak közelítés. A gömb alakkal való közelítés nem túl pontos (bár az űrből nézve valószínűleg nem tűnne fel, hogy nem az). Ennél pontosabb a forgási ellipszoid, amiről az első válaszoló írt. Ez abból is látszik, hogy a Föld egyenlítői kerület majdnem 70 km-rel nagyobb, mint a sarkköri.
Azonban a forgási ellipszoid sem írja le teljesen a Föld alakját. Egyrészt természetesen azért, mert hegyek völgyek, óceáni árkok találhatóak a felszínén (persze ezek a Föld méretéhez képest elég kicsik).
Azonban az az érdekes, hogy ha a tengerszint felületét nézzük, az sem ad szabályos forgási ellipszoidot. Ez azért van, mivel a Földkéreg sűrűsége nem egyenletes, és ez kis mértékben torzítja a Föld gravitációs mezejét: van ahol kicsit erősebb lesz, itt kicsit magasabban van a tengerszint, van ahol kicsit gyengébb, itt valamivel alacsonyabban van a forgási ellipszoidhoz képest. Ezzel a felülettel körülhatárolt alakzat a geoid.
A linkben láthatsz ábrákat róla. Gyakran erősen el vannak túlozva az eltérések az ellipszoidtól (hogy egyáltalán lássuk a különbséget). A valóságban a maximális eltérés alig több, mint 100 méter.
A Föld lapultsága kb 1/300.
Nincs olyan ember, aki ránézésre megmondaná egy majdnem gömb golyóról, hogy melyik irányban 299, ill. 300 cm.
#5: Apró javítás:
"... a Földkéreg sűrűsége nem egyenletes, és ez kis mértékben torzítja a Föld gravitációs mezejét: van ahol kicsit erősebb lesz, itt kicsit magasabban van a tengerszint, van ahol kicsit gyengébb, itt valamivel alacsonyabban van a forgási ellipszoidhoz képest."
Pont fordítva, ahol erősebb a gravitáció, ott nagyobb a lapultság, tehát mélyebbre süllyed a tenger szintje, ahol pedig gyengébb a gravi, ott kevésbé hat a vonzóerő, tehát a centrifugális erő hatására feljebb emelkedik a tengerszint.
#8
Javíts ki, ha hibás a logikám (már jó fáradt vagyok), de szerintem nincs igazad.
Ahol nagyobb a gravitáció (a kéreg nagyobb sűrűsége miatt, egy hegy miatt, stb.), ott magasabban lesz az ellipszoid felületéhez képest a tengerszint, mivel ott erősebb lesz a vízre (és minden másra) gyakorolt gravitációs hatás, több vizet tud a Föld "odagyűjteni". Ahol gyengébb a gravitációs mező, onnan viszont a víz egy része el fog áramlani az erősebb mezejű területek fele.
"The surface of the geoid is higher than the reference ellipsoid wherever there is a positive gravity anomaly (mass excess) and lower than the reference ellipsoid wherever there is a negative gravity anomaly (mass deficit)"
Ez a link bevezetőjének utolsó bekezdése, ha jól értelmezem, ez is engem erősít meg (de tényleg fáradt vagyok, félre érthetem).
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!