Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mitől függ hogy a Klòr...

Mitől függ hogy a Klòr vagy a Kalium. Stb negatív vagy pozitív töltésű? Benne van periódusos rendszerben?

Figyelt kérdés
2014. okt. 15. 19:20
 1/4 A kérdező kommentje:
Elektronoktòl?
2014. okt. 15. 19:23
 2/4 anonim ***** válasza:
Az elektronszerkezettől, és igen.
2014. okt. 15. 19:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 sadam87 ***** válasza:
100%

Az klór- és káliumatom se nem negatív, se nem pozitív töltésű. A belőlük (elektron leadással vagy felvétellel) képződő ionok azok. Például a káliumion egyszeresen pozitív töltésű (egy elektront ad le a káliumatom), a kloridion egyszeresen negatív töltésű (a klór atom egy elektront vesz fel. Vannak többszörös töltésű ionok is (pl. kalciumion, oxidion).

Azt, hogy egy elem atomjai milyen iont hajlamosak képezni (ahogy a 2. hozzászólásban is írta az előző válaszoló) az elektronszerkezete határozza meg. Ha semleges atomokat nézünk, azoknak a legstabilabb az elektronszerkezete, amelyeknek az összes (vagy majdnem az összes) héja le van zárva, azaz elektronokkal van telítve. Ezek az elemek a nemesgázok, a periódusos rendszer utolsó oszlopában találhatók. Épp emiatt a stabilitás miatt nem szoktak más anyagokkal reakcióba lépni, innen a nevük.

A többi atom elektronszerkezete kevésbé stabil. Úgy tudják stabilizálni, ha elérik a nemesgázszerkezetet (vagy legalább az alhéjakat telítik). Ez történhet például ionok képzésével. Az első főcsoport elemei (alkálifémek) legkülső héján csak egy elektron van. Ha ezt leadják, el is érték a nemesgázszerkezetet, a külső elektron gyengén kötött. Emiatt a reakcióikban általában jellemzően leadják ezt az elektront (oxidálódnak, redukálószerként "viselkednek") valamilyen oxidálószernek (ami elektront vesz fel). A második főcsoport elemeinek a külső héján két elektron van. Ha egyet adnak le, azzal nem érnek túl sokat, ezért náluk két elektron leadása jellemző kétszeresen pozitív ionokat képeznek.

Ha egy atom legkülső héján nagyon sok elektron van, nem fogja tudni az összeset leadni (túlzottan pozitívvá válna). Viszont ha már majdnem telített a legkülső héj, ezt néhány elektron felvételével telíteni lehet, azaz el tudják érni a nemesgázszerkezetet. Tehát ezeknek az elemeknek (6., 7. főcsoport) az atomjai a reakcióikban jellemzően elektront vesznek fel (redukálódnak, oxidálószerként viselkednek), és negatív ionokat képeznek (legalábbis ha a reakcióban ionvegyület képződik).

2014. okt. 15. 20:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:
Ott a zöld kéz...mondjuk azota már rájöttem hogy is van. Köszi! :D
2014. okt. 15. 21:15

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!