Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mi a legvégső/legfőbb célja a...

Mi a legvégső/legfőbb célja a tudománynak? El fogja-e valaha érni?

Figyelt kérdés

2014. okt. 15. 14:02
 1/4 Tengor ***** válasza:
100%
Célja a világ megismerése. Nem fogja elérni, mert mindnél többet tudunk a világról annál szembetűnőbb, hogy mi mindent nem tudunk még.
2014. okt. 15. 14:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 Ozmium42 ***** válasza:

Célja: Megbízható ismeretek szerzése.


Mikor nem akarunk majd ismeretet szerezni, amikor mindannyian ismeretek nélkül születünk?


Az is tudomány, mikor egy kémcsőkísérletet elvégeznek az iskolában újra meg újra, nem csak az, amikor először felfedezik a maghasadást.

2014. okt. 15. 16:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 A kérdező kommentje:

"Célja a világ megismerése. Nem fogja elérni, mert mindnél többet tudunk a világról annál szembetűnőbb, hogy mi mindent nem tudunk még."


Azaz minél inkább igyekszik a cél felé, annál inkább távolodik attól?


"Az is tudomány, mikor egy kémcsőkísérletet elvégeznek az iskolában újra meg újra"


Akkor minden tapasztalatszerzés tudománynak minősül? Amikor az ősember újra meg újra megtapasztalta és levonta a következtetést, hogy ha fejbevágja az állatot a bunkójával, akkor az kimúlik, vagy ha megsüti a húst, akkor annak más íze lesz?

2014. okt. 15. 17:02
 4/4 anonim ***** válasza:

A tudománynak nincsen "célja" olyan értelemben, hogy soha nem lesz olyan állomás, amikor eljutunk oda, hogy mindent tudunk és onnan nem lehet tovább fejlődni.


A tudományt nem úgy kell elképzelni, hogy jönnek a nagyon okos emberek és megmondják a tutit, és azt onnantól mindenki alapigazságnak fogja fel. Ez nem az ezotéria kategória!


Hanem arról van itt szó, hogy van a környezetünk, van a múltunk, jelenünk és mindenféle jelenségek, amik körbeveszik az életünket, amiket próbálunk megérteni, leírni. Ehhez adatokat kell gyűjteni ezekről és ezeket az adatokat kritikusan feldolgozni, majd ezekből következtetéseket levonni. De ezek a következtetések nem igazságok, senki nem az igazságot akarja megmondani (mert az nem tudomány), hanem adatokkal alátámasztott okfejtések, amik mögött mindig ott a kérdőjel. Egy igazi tudós annak örül a legjobban, ha más megtámadja azt, amit ő leírt, és újat, mást tesz hozzá. Így a tudomány folyamatosan fejlődik, változik, mindig valaki újat tesz hozzá, a régi okfejtéseket pedig megcáfolja vagy megkérdőjelezi egy új gondolattal, felfedezéssel vagy hipotézissel. Ilyen értelemben a tudomány nem egy végállomás felé halad, hanem úgy kell elképzelni, hogy az ember mindig megkérdőjelezi azt, ami van körülötte és újat tesz hozzá, de nem olyan igénnyel, hogy pontot tegyen a dolog végére.

2014. okt. 15. 17:15
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!