Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Radioaktivitás kérdés?

Radioaktivitás kérdés?

Figyelt kérdés

a felezési idö az ami alatt egységnyi radioaktív anyag fele elbomlik, azt olvastam hogy teljesen sohasem bomlik el az annyag hanem mindig felezödik na de mi van akkor ha márcsak 1 darab radioaktív atommag marad, azzal mi lessz ?

Még egy kérdésem van a radioaktív atommagok bocsájtanak ki alfa és béta részecskéket is vagy csak egyik anyag egyiket másik másikat ? Ja és hogy a radioaktív atommagok egyfolytában monoton sugároznak gamma sugarakat ?


2014. okt. 11. 13:03
 1/7 anonim ***** válasza:

Csak az elsőre térnék ki, a többire a wikipédiában megtalálod a választ:

[link]

A felezési idö egy statisztikus összefüggés: sok atom esetén áll fenn, ill. értelmezhető.

1 darab radioaktív atommag esetén csak az elbomlás idejének várható értékéről, vagy egy időszakban a valószínűségéről beszélhetünk - elméletileg.

Gyakorlatilag nincs értelme, mert mindig keletkeznek újak, bomlási sorok, kozmikus sugárzás, stb. révén.

2014. okt. 11. 14:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
Folytatva az előző gondolatmenetet: a radioaktivitás azt jelenti, hogy az atom nem stabil állapotban van, azaz benne a protonok, neutronok és elektronok száma nem a kémiai szabályoknak megfelelő számú, valamint az elektronok sem a megfelelő energiaszinteken vannak. A kibocsátás azért történik, hogy az egyensúlyi állapot felé mozduljon el az atom. Ebből következik, hogy olyan elemi részecske távozik, ami leginkább elősegíti az egyensúly felé való elmozdulást. HA sugároznak gamma sugarakat, akkor azt monoton teszik (feltéve, hogy egyéb külső hatások nem érik).
2014. okt. 11. 15:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 A kérdező kommentje:
az elsö kérdésre nem tudtam értelmezni a választ 1 db atommag esetén a felezési idö elteltével megmarad az atommag vagy nem ?
2014. okt. 11. 16:33
 4/7 anonim ***** válasza:

1 db atommag esetében nincs értelme a felezési idővel számolni.

De előbb-utóbb az egyedüli sugárzó atommagnak is sikerül visszatérnie normál állapotába, és akkor nem sugároz tovább.

Első válasza jól és könnyen értelmezhető. A felezési időknek csakis nagyszámú sugárzó atommag esetén van értelme.

2014. okt. 11. 17:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:
akkor viszont az hogy egy bizonyos mennyiségü radioaktív anyag sohasem bomlik el, az téves mivel nagy számban még felére csökken elöbb utóbb már csak 1 atom marad és aztán az is továbbomlik
2014. okt. 11. 17:58
 6/7 anonim ***** válasza:
Igen, téves. De fel kell tételezni, hogy arra az anyagra soha semmilyen formában nem hat a külvilág. Mert ha igen, akkor számításba kell azt is venni (és természetesen hat, mert tökéletes izoláció nem létezik).
2014. okt. 11. 19:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:

1. Egy atommag a felezési idő alatt 50 % valószínűséggel bomlik el = sok atommagnak a felezési idő alatt 50 %-a bomlik el.


2. A radioaktív bomlás vagy alfa, vagy béta, vagy gamma részecskéket bocsát ki. Az alfa vagy béta részecskék azonban általában még az anyagban elnyelődnek, és az elnyelődés során keletkezhet gamma sugárzás. Ezért sokszor az alfa- vagy béta-bomlókat is gamma-részecskéken keresztül érzékeljük.


3. Nem, a radioaktív atommagok csak egyszer, a bomlás pillanatában sugároznak bármit is. Egy nagyon sok atomot tartalmazó anyagban a bomlások időben kb. egyenletesen következnek be, ezért a sugárzás is egy monoton sugárzásnak tekinthető.

2014. okt. 11. 22:15
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!