Hogy is van az összefüggés a kémiai reakciók sebességi együtthatója és az egyensúlyi állandó között?
1. A reakciósebességi egyenletben az anyagok koncentrációjának hatványkitevőjét (részrend) kísérleti úton kell meghatározni. Semmiféle olyan törvényszerűség nincs, ami alapján "kitalálható" lenne.
2. Van olyan eset, amikor a részrend éppen az adott anyag sztöchiometriai együtthatója. De ez inkább érdekesség mint törvényszerűség, hiszen azt is kísérleti adatok alapján tudjuk, hogy éppen annyi (pl. ammóniaszintézis, HI szintézis.)
3. A K egyensúlyi állandó termodinamikai levezetéséből gyönyörűen kijön a tömeghatás törvénye.
4. Egyensúlyra igaz az oda-és visszaalakulás reakciósebességének egyenlősége.
A középiskolai kémiakönyvek, és a neten található számos jegyzet is különösebb magyarázat nélkül levezeti a K egyensúlyi állandót a reakciósebességi egyenletek egyenlővé tételéből, az adott reakciósebességi tényezők hányadosával definiálva. Ilyen módon a K egyenlő lesz a reakciósebességi egyenletekben lévő anyagok koncentrációinak, a reakciósebességi egyenletben szereplő hatványának szorzatával/hányadosával.
Így szokták definiálni a K-t vagyis kimondani a tömeghatás törvényét.
De ez a fentiek alapján nem lehet pontos. Vagyis mi a helyzet azokkal a (többség) reakciókkal, melyeknél nem igaz, hogy a reakciósebességük az adott anyag koncentrációjától az egyenletben szereplő hatványon függ???
Hiszen ilyen esetekben a reakciósebességi egyenletek átrendezéséből K-ra nem a tömeghatás törvénye által definiált értéket kapnánk, ami nyilván valóan nem lehetséges.
Igaz tehát, hogy a reakciósebességi tényezők hányadosa MINDEN ESETBEN a K-t adja?
Ha igen, akkor hogyan oldható fel a fenti ellentmondás?
Köszönöm a válaszokat! :)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!