Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Néhány másodperc alatt fogyna...

Néhány másodperc alatt fogyna el az ATP (Adenozin-trifoszfát)? Hogyan?

Figyelt kérdés

Úgy értem, hogy 8-10 másodperc alatt ki is fogy? Nem csak felszakítja a kötéseket, hogy folyamatosan nyerjük az energiát? Pl. Sprint, ami több, mint 10 másodperc...

Egyszerű, normális választ szeretnék lehetőleg hozzáértőktől...



2014. szept. 12. 16:46
 1/4 fGhw39-84th ***** válasza:
100%

A sejten belül az összes energia igényes folyamat ATP-t használ. A felhasználás során a molekula utolsó foszfátcsoportja hidrolizál. Ekkor szabadul fel az energia. Itt egyetlen kovalens kötés felszakadásáról beszélünk. Ezután azt mondjuk, hogy az az egy molekula ATP elfogyott, persze ennek az egy kötésnek a regenerálásával újra "létrejön".


Az ATP annyira gyorsan fogy, hogyha nem lenne olyan mechanizmus, ami regenerálja, akkor valóban nagyon gyorsan elfogyna, de a szervezet folyamatosan új ATP-t csinál. Azt olvastam, hogy a szervezet egy nap alatt 2kg ATP-t csinál. Persze ennyi ATP nincs bennünk, csak néhány gramm. A trükk az, hogy folyamatosan zajlik a lebontás és felépítés.

2014. szept. 12. 18:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:

ATP-ből adott időpillanatban kevés van jelen a sejtekben. Az ATP kreatin-foszfát formájában "tárolódik", pontosabban kreain-foszfátból és ADP-ből lesz kreatin + ATP (ez egy reverzibilis reakció).

És ugye folyamatosan termelődik is (anaerob sejtekben glikolízissel, aerob sejtekben ennél jelentősebb a sejtlégzés). És nem kötéseket szakít fel, hanem 3. foszfát leszakadása (tehát a 2. savanhidrid kötés hidrolizálása) jár nagy energia felszabadulásával.

2014. szept. 12. 18:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 A kérdező kommentje:
Köszönöm... és melyik a gazdaságosabb anaerob vagy aerob, ha figyelembe vesszük, hogy zsírégetésen van a hangsúly (bár lehet, hogy nincs sok köze az eddigi kérdésekhez :D )
2014. szept. 12. 21:31
 4/4 anonim ***** válasza:

Az obligát glükózfogyasztó szervek nem vesznek részt zsírsavoxidációban. Tehát az anaerob sejtek sem, hiszen nincs mitokondriumuk, ahol ez a folyamat játszódik.

Aktív mozgás során a harántcsíkolt izom lesz a legfőbb zsírsavoxidáló szövet, hiszen a kontrakció energiát igényel. Azért fog zsírsavat égetni, mert az alacsony vércukorszintnek köszönhetően az inzulinszinted is lecsökken, ennek hiányában az izmaid nem képesek glükózt felvenni a vérből (most kicsit sarkítottam, de a részletes magyarázat picit bonyolultabb), így döntően zsírsavoxidációval fedezi az energiát.

2014. szept. 12. 21:47
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!