Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » MIért betegítő hatású a vírus?

MIért betegítő hatású a vírus?

Figyelt kérdés
2014. szept. 9. 19:11
 1/5 anonim ***** válasza:
mert a kis köcsög találkozik a te egészséges sejteddel megváltoztja a dns-ét és arra készteti hogy rosszat tegyen
2014. szept. 9. 19:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
100%
a vírus a legegyszerűbb felépítésű organizmus, csak egy rns-ből és fehérjeburokból áll, nem sejtes felépítésű, ezért önálló anyagcserére nem képes, ezért csak gazdatest segítségével képes szaporodni ami annyit tesz hogy az rns-ét belefecskendezi a gazdasejtbe, hozzácsatolja a sejt dns-éhez és arra kényszeríti a sejtet hogy a vírust sokszorosítsa amibe a sejt bele hal, te azért érzed magad rosszúl ilyenkor mert a szervezet felveszi vele a harcot, pl megfázáskor amikor fújod az orrod, ott sok halott vírus és fehérvérsejt van, így próbál a szervezet megszabadúlni a betolakodóktól. Mivel gazdatest hiányában életképtelenek ezért nem lehettek ezek az első élőlények, sokak szerint a vírus nem is élőlény, de nem is élettelen, szóval olyan mint egy élőhalott,
2014. szept. 9. 19:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
100%
Egy vírus RNS-ből VAGY DNS-ből áll, és fehérjéből. Tehát az RNS-vírus az sejtalkotóként a riboszómának, a DNS-vírus pedig a kromatinállománynak felelne meg. A vírusok obligált paraziták, tehát élő szervezetekben a megfelelő sejteket megtalálva (pl. Hepatitis a májsejteket) riboszómaként vagy kromatinként működik, és vírusfehérjét termel (illetve replikációval új örökítőanyagot). így szaporodnak a kis sz.rok, és újabb és újabb sejteket támadnak meg.
2014. szept. 9. 19:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 sadam87 ***** válasza:
100%

A vírusok egyrészt (ahogy fentebb is írták) módosítják a sejtek működését, új vírusok termelésére késztetik őket, így azok nem tudják ellátni megfelelően a funkciójukat. Másrészt az új vírusok kiszabadulása a sejtből legtöbbször a sejt pusztulásával jár.


Néhány pontosítás:

#1 Tényleg megváltoztathatják a sejt DNS-ét (így akár rákot is okozhatnak, ami újabb rossz pont), de ez nem függ össze azzal, hogy megfertőzik a sejtet. Időnként (egyes vírusfajták esetén) a vírus genomja beépülhet rövidebb hosszabb időre a gazda genomba. A vírus genom kivágódása gyakran hibás, így virális eredetű részek maradnak a genomban, elsősorban ez okoz mutációt.


#2 Ahogy már előttem is pontosították, a vírus örökítőanyag DNS is lehet. A vírus saját RNS-t nem tud beépíteni (hozzácsatolni) a gazda DNS-éhez, csak saját DNS-t.

Az immunválasz is okozhat kellemetlen tüneteket (az általad említetteken kívül lázat, gyulladást), de általában nem ez a legsúlyosabb gond.


#3 A párhuzamod a sejtalkotókkal érdekes, de azért nem egészen pontos. Egy vírus egészen máshogy működik, mint egy riboszóma (például általában a gazdasejt fehérjeszintetizáló rendszerét használja), és a kromatin állományra is csak kis mértékben hasonlít (bár a DNS vírusok genomját sokszor valóban a gazda DNS másoló rendszere replikálja).

2014. szept. 9. 20:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 hollófernyiges ***** válasza:
Egyébként a vírusok jelentős része nem okoz semmilyen betegséget, de azokat nem veszed észre.
2014. szept. 10. 06:09
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!