Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Hogy lehet valaminek a korát...

Hogy lehet valaminek a korát megállapítani?

Figyelt kérdés

(Wikipédia erre vonatkozó cikkei nekem mint laikusnak kínaiak.)

Az atom részecskéi kortalanok? Valaminek a keletkezése tulajdonképpen a már létező részecskék átrendeződését jelenti? Ha a részecskék folyamatos mozgásban vannak, és minden folyamatosan átrendeződőben van, akkor honnantól számítjuk valaminek a kialakulását (azzá válását, ami), és hogy állapítják meg a korát (mi számít keletkezési pontnak)?



2014. szept. 2. 18:21
 1/4 A kérdező kommentje:
(végleges az véges akart lenni)
2014. szept. 2. 18:23
 2/4 Silber ***** válasza:
100%

Széntartalmú maradványok esetén megoldható pl. radiokarbonos kormeghatározással. Így tudjuk megmondani, hogy egy szövet (pl. a torinói lepel) milyen idős.

Lényege:

A szén nevű elemnek különböző izotópjai vannak, melyeknek eltérő a tömegük. Tehát a 12-es C-izotóp tömege 12 au (atomi egység), a 14-esé 14 au. A tömegkülönbségen kívül más is megkülönbözteti őket, pl. a 12-es izotóp stabil, míg a 14-es radioaktív, azaz idővel elbomlik.

A 14C az atmoszféra felsőbb rétegeiben keletkezik kozmikus sugárzás hatására. Mivel a napsugárzás gyakorlatilag egyenletesen éri a Földet már évmilliók óta (a 11 éves napperiódusokat is beleszámítva), így a keletkező 14C mennyisége is állandónak vehető az atmoszférában, ami azonban lejut a földfelszínre is és beépül az ökoszisztémába.

Az élőlények életük során folyamatosan vesznek fel széntartalmú anyagokat, tápanyagokat melyekben "egyensúlyi arányban" található meg a 14C izotóp. Az élőlényben tehát élete során gyakorlatilag állandó a 14C koncentrációja. Más lesz azonban, amikor elhal/meghal. Ekkor nem vesz fel a későbbiekben tápanyagot, tehát a maradványokban található 14C koncentrációja csökkenni fog a radioaktív bomlása következtében.

A kormeghatározás kulcsa az, hogy a radioaktív bomlás időbeni sebességváltozását ismerjük laboratóriumi mérések alapján, valamint a kiindulási koncentrációt is (mivel a Nap ugyanúgy sütött a Földre, akárcsak ma). Ha ma megmérjük az adott maradvány 14C koncentrációját, úgy vissza tudjuk számolni, hogy az eredeti "egyensúlyi" koncentrációról a ma megmért koncentrációra csökkenés mennyi idő alatt kellett bekövetkezzen. Ez az idő pedig megegyezik az élőlény elhalásától számított idővel, azaz meg tudjuk mondani, milyen régen élt.

2014. szept. 2. 20:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a válaszodat, ment a kéz! Tehát akkor az élőlény elhalása a viszonyítási pont. És pl a kőzeteknél mi alapján lehet vizsgálni a kort?
2014. szept. 3. 13:32
 4/4 gromo ***** válasza:

A kőzeteknél a kort igen nehéz meghatározni. Ha pl. van egy darab köved, arról nem tudod megmondani hány éves, mivel a kő élettelen, nincs anyagcseréje, itt a C14 meghatározás nem működik. Ha ismert a feltalálási lelőhely, akkor az adott kőzetréteg korát lehet esetleg becsülni, így a belőle származó kő kora is becsülhető, de ez csak hozzávetőleges. Bizonyos kőfajtáknál ( pl cseppkő) a növekedés üteme ismert lehet, s így a kő méretéből lehet következtetni a korára. A kőzetek kormeghatározásának bizonytalansága miatt van pl. sok kétely az egyiptomi piramisok építésének idejét illetőleg.

Az atom részecskéinek kora a jelenlegi ismeretek szerint igen hosszú, a proton élettartamát 10!30 ( tíz a harmincadikon) évnek becsülik. Szubatomi szinten tehát az új anyag keletkezése normál körülmények között a meglévő részecskék újrarendeződését jelenti.

2014. szept. 4. 14:20
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!