Miért lehet elvágni dolgokat?
A dolog nagyon egyszerű. Azért tudunk elvágni dolgokat, mert tudunk rájuk hatni annál nagyobb erővel, mint ami összetartja őket.
Pl. egy olyan anyagból készült tárggyal közölhetjük velük ert az erőt , melynek a részecskéit összetartó erő nagyobb, mint az elvágandó anyag részecskéit összetartó. De ez csak az egyik lehetőség, mert erős vízsugárral is lehet vágni, ahol ez a példa már nem igaz szó szerint.
Amikor vágsz, elektromos taszítást alkalmazol.
A vágószerszám elektronjai behatolnak a vágott anyag atomtörzsei közé, és taszítják az ottani elektronokat.
Vagy szétválasztják (ha nagyon éles), vagy csak odébb tolják az atomokat.
Ez a taszítás rövid távon nagyon erős tud lenni.
A vágott anyag atomtörzseit ennél jóval gyengébb erők fogják össze.
De az tényleg fontos, hogy:
- vagy a vágószerszám legyen a keményebb, különben az fog jobban deformálódni,
- vagy, ha puha, akkor pótlódjon, mint pl. ha vízzel vágsz valamit.
" nem a kifejtett nyomás a felelős"
De bizony ELSŐSORBAN a kifejtett nyomás a legfontosabb összetevő. Ez deformálja, szakítja szét az anyag kohézióját.
Az éles szerszám trükkje nagyon egyszerű. Te adott erővel nyomod a kést, az minél élesebb, annál kisebb a működő felület, ezzel a nyomás sok nagyságrenddel növekszik.
A "nagyon éles" kést azért nem kel nyomni, mert a saját súlyereje elég az anyagot szétválasztani képes nyomás létrehozásához azon a rendkívül kis felületen.
Persze ehhez adott helyzetben kisebb-nagyobb mértékben hozzáadódik az ékhatás, ami plusz széthúzó-erőt ad a terhelt anyagra. Az ékhatás mértéke anyagtól, súrlódástól és persze az ékszögtől is függ. Egy nagyon éles kés nagyon lapos ék, itt az ékhatás erősen jelentkezhet olyan anyagnál, ami nem túl plasztikus, tehát a széthúzó ékerő hatása "eljut" a kés éle előtti anyagig.
A késsel "nyiszálás" még plusz tényező, ott a késél egyenetlenségei, mint forgácsoló fűrészfogak pluszban besegítenek, meg a vágásra merőleges irányú mozgatás csökkenti a vágásirányú súrlódást, ezzel az ékhatás is javul.
Bizony, jót kérdeztél.
Wadmalac!
A késsel "nyiszálás" az általad leírt magyarázat alapján a kevésbé éles késsel hatékonyabb, melynek az élén több az egyenetlenség, mint az élesebb késén.
Az élességet nem venném egy kalap alá az él egyenetlenségével. Attól még lehet éles is.
Csak akkor nem vágok, hanem forgácsolok, nem szétválasztok két anyagrészt, hanem úgymond kitépkedek anyagot a kettő közül. Vágás, valódi vágás szempontjából én csak az ékhatást javító súrlódás-csökkenést venném ide.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!