Mi történne, ha egy nagyobb (a nap tömegének 10%-a) föld típusú bolygó a Napba csapódna?
Tizenhárom jupitertömegnél (Egy jupitertömeg nagyjából a Napénak az ezrede) már beindul a deutérium/lítium fúzió, onnantól mivel saját fénye van, csillagnak nevezzük.
Amúgy egy ilyen ütközésre nincs túl sok esély, egyszerűen pályára állna a Nap körül.
A kérdés lényegét nem érintettétek, szóval, hogy mi lenne, ha tényleg becsapódna egy akkora (vagy jókora) tömeg. Amit most írok, tiszta spekuláció.
Szerintem alaposan megbolygatná a Nap normális belső szerkezetét és működését, valószínűleg komoly robbanás (és rendellenesség, anomália) származna belőle. Attól is függ, mi történne, hogy milyen sebességgel, illetve milyen szögben történne a becsapódás. Mi lehetne a következménye ennek?
Kisebb sebesség és szög esetén elképzelhető a viszonylag "sima" érintkezés és összeolvadás, a Nap tömege megnőne általa. Számolni kell az ütközés folytán felkavarodó és kilökődő Nap-anyaggal, amely vagy visszahullik, mint a normál napkitöréseknél, vagy elhagyja a Napot végleg. Viszont nagy sebességű és érintőre merőleges szögirányú találkozás végzetes is lehet: talán szét is robbanthatná a Napot.
Remélem, valamelyest helytállót írtam. Ha nem, javítsatok! Köszönöm!
A Nap tömegének 10%-a!?!
Hűű. Attól tartok ammá' nem bolygó! Tán még akkor sem az, ha egy az egyben ugyanolyan összetételű - és arányaiban is azonos a földtípusúval - alapanyagból raknád össze.
Egy földtípusú bolygó tömege a Nap tömegének százezred része sincs. (A Föld tömege úgy aránylik a Nap tömegéhez, mint egy a háromszázharmincezerhez. Azaz háromszázharmincezer Föld "egybelapátolásával" kapnál egy naptömeg anyagot.)
Azután meg az összes bolygó, holdjaikkal, aszteroidák, üstökösök, (Oort felhőt is belevéve!) meg mindenféle meteor por együttesen is csak a Nap tömegének a 0,13%-a. Bezony. :)
Első közelítésben - a világegyetemben "szokásos" anyagösszetételt tekintve - ez a 10% naptömegű objektum bizony nagyon is csillag lenne. Magfúzió táplálta energiatermeléssel a belsejében. Egy vörös törpecsillag. És nem is a legkisebb a vörös törpék között...
De hagyjuk. A kérdés erősen hipotetikus, ezért tegyük fel, hogy létrehoztunk egy ilyet. Mármint földtípusú bolygót 10%-os naptömeggel...(§@&@˘đ&@!!! :DD) ...és nekivezetjük a Napnak.
No innentől sok minden történhet, de mielőtt "a Napba csapódna", az árapályerők darabokra szaggatnák, és ezek hullanának be. Jó, vágódjon egy darabban be, egy nagy "csobbanással". Mé' ne, ha már megteremtettük ezt a nem létező, és igen valószínűtlen... valamit. Tehát nincs árapályerő, nincs kialakuló akkréciós korong, nem áll pályára, nem kuszálja szét a bolygópályákat a nagy gravitációs tere jöttében, stb.
Először is a Nap 10%-al nagyobb tömegűvé válna. Ez alapesetben - mármint ha az anyagösszetétel nem kirívóan tér el a növekedés előtti állapottól - megnövelné az energiatermelés sebességét a belesében, megnövekedne a hőmérséklet, a felszínén is, annak ellenére, hogy a térfogata is növekedne valamicskét(?). :) Nem tudom. Egy biztos. A Nap élettartama lerövidülne. Jelentősen. Legalább két-három évmilliárddal. Ha a Föld ugyan azon a pályán maradna (de nem maradhatna, hiszen a 10%-al megnövekedett tömegű Napnak nagyobb a gravitációja... spongyát rá...) akkor igencsak melegünk lenne. A tömegnövekedés miatti energiakisugárzás - valószínű - megduplázódna. (Már egy-két%-os tartós növekedés is katasztrofális lenne számunkra.)
Nem hinném, hogy az a "forgatókönyv" jobbat ígérne, amelyikben a földtípusú bolygókra jellemző anyag növelné meg a Nap tömegét. Az, hogy milyenné válna egy csillag, hogyan működne a továbbiakban egy ilyen extrém mennyiségű "fémtartalommal", csak találgatni lehet. (Vigyázat, a csillagászok mindent elemet fémnek neveznek, ami nem hidrogén és hélium.)
Az is lehet, hogy készültek modellszámítások ilyen szélsőséges esetekre is. Meg kell keresni a Neten. :)
Bocsi, borzalmasan hosszadalmas lettem, de még így is csak a "téma" felszínét karcolgattam... azt is csak egy érdeklődő laikus "szintjén".
dellfil
A legnagyobb jelenleg ismert föld típusú exobolygó a "HD 40307 d" névre hallgat, 41-42 fényévnyi távolságban van a Festő csillagképben, és a HD 40307 jelű csillag körül kering! Tömege 9,2 Földtömeggel egyenlő, ami 35-40-szer kevesebb a Jupiter tömegénél.
Ha a Napba ütközne, vélhetőleg hatalmas protuberanciák kísérnék, amelyek eltartanának jó sokáig, és irgalmatlan mágneses viharokkal és soha nem látott napszél-tevékenységgel járna a dolog. Mi földiek jócskán megéreznénk, az sincs kizárva, hogy az élet megsínylené a Földön.
De aztán a "Naphullámok" elcsendesednének, és minden menne a régiben. Azt hiszem legalább is.
Nem hiszem hogy túlélnénk akár csak egy HD 40307 d méretű bolygó becsapódását követő extrém naptevékenységet.
De az is végzetes lehetne, ha a Nap felé tartó bolygó a Földhöz, vagy másik bolygóhoz közel menne el, és megzavarná a pályáját, felborulna az évmilliárdos rend.
Igen, már maga az ütközés-összeolvadás is olyan kitörést eredményezne, amely könnyedén "lefújná" a Föld légkörét, óceánjait bioszférástól mindenestől elpárologtatva, elégetve azt.
Persze - mint említettétek is - alaposan szétzavarná előtte a bolygókat.
Közben kutakodtam, hátha találok a csillagok anyagösszetételének kihatásait taglaló cikkekre. Kicsit mást találtam, de ez is tán a témába vág.
Azért még nézelődöm egy kicsit. :)
dellfil
A cikk alján, közvetlenül a hozzászólások felett van:
"Három éve összeolvadt egy érintkező kettőscsillag..."
No erre kell rákattintani.
Tehát nem a cikk az ami érdekel bennünket... :)
dellfil
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!