Rekombináció nélkül hányféle zigóta alakulhat ki/1/, és miből alakulnak ki a hímivarsejtek és a petesejtek (mely sejtek meiózisával jönnek létre) /2/?
/1/Az ember esetében az apai és anyai részről is 23-23 kromoszóma elérhető, így elméletileg 2 a 46-on db jöhet létre, de rekombináció nélkül veszünk pl egy 2 kromoszómás élőlényt(példa!), akkor annak a meiózisakor 2 a másodikon tehát 4 db sejt jön létre, csakhogy abból kettő ugyan az! javítsatok ki ha tévedek, de így nem 2 az n-ediken db KÜLÖNBÖZŐ sejt jöhet létre nem (ahol n a kromoszómák száma)?
/2/ Hogyan keletkeznek ezek az ivarsejtek az ember esetében sejtbiológia szempontból? Mert az ivarsejtek ugye haploidok, de mely diploid sejtből jönnek létre?
1, A kérdés nem teljesen világos, de remélem, jóra válaszolok:
Ha nincs rekombináció, akkor egy 2 (pár) kromoszómás élőlényél 2 darab homólóg kromoszómapár van (a homológ kromoszómapár 2 darab kromoszómát tartalmaz, egyet az egyik szülőtől, egyet a másiktól). Meiózisnál az utódsejtbe kerülhet az 1. kromoszómapárból az "apai"/"anyai" és a 2. kromoszómapárból szintúgy, ez ugye 2^2=4 féle lehetőség.
Ha egy 23 (pár) kromoszómás egyedről beszélünk, nála a fenti elv alapján 2^23 féle lehetőség van.
Mivel az apai és az anyai kromoszóma biztosan különbözik valamiben, ezért ezek az esetek különbözőek lesznek mind.
2, Az ivarsejtek képződési helyén őssejtek találhatóak. Ezek diploid sejtek és különlegességük, hogy a szervezet többi sejtjétől eltérően elméletileg végtelenszer képesek osztódni. Ezen őssejtek meiózissal osztódnak (számfelező osztódás), ennek eredménye 4 db haploid sejt lesz.
További részletek ld. 11-es biológia tankönyv :-D
Kis pontosítás a 2. kérdéshez. Nem az őssejtek fognak meiózissal osztódni, hiszen így nem tudnák önmagukat reprodukálni (ez főleg a spermiumok képződésénél lenne gond).
A spermatogenezis során a hímivarsejtek ún. spermatogóniumokból képződnek. Ezek többszöri osztódáson esnek keresztül (egy részük valóban korlátlan számú osztódásra képes, de unipotensek, azaz csak egyféle sejttípus alakul ki belőlük, ezért szerintem ezeket nem szokták őssejteknek tekinteni), majd spermatocitává érnek. Ez a sejttípus fog meiózissal osztódni. A képződő spermatidákból pedig egy érési folyamat során (spermatogenezis) alakul ki az érett spermium.
A petesejtek képződése (oogenezis) egy elég érdekes folyamat. Első lépésként a fentihez hasonló módon oogoniumokból többszöri mitózissal oociták képződnek. Ez még a magzati élet során (a harmadik trimeszterben) történik. Ezután megindul a meiózis, de az első főszakaszban megáll, és így is marad legalább a serdülő korig. Csak a peteéréskor fog folytatódni az osztódás, de megint megáll a folyamat (ezúttal a második főszakaszban) és csak akkor fejeződik be a meiózis, ha a petesejt megtermékenyül.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!