Az emberi test minden sejtjében zajlanak a lebontó folyamatok? Bővebben lent.
Értem. Összességében nem rossz érvelés, abszolút elfogadható álláspont, de szerintem (legalábbis a szóhasználatból ítélve ) a legtöbben élőnek szokták tekinteni őket.
Mindenesetre (mint fentebb is jeleztem), akár élők, akár nem, lebontó folyamatokra szükségük van!
Azért pár kritikai észrevételt tennék:
"nem végeznek életfolyamatokat"
Ez alatt mit értesz? Fent már írtam, hogy lebontó folyamataik vannak. Membrántranszport is jellemző rájuk. Nyilván egy sor életfolyamatuk hiányzik, de az nem jelenti, hogy egyáltalán nem jellemző rájuk.
"nem szaporodnak"
Ez igaz például az idegsejtekre is. Abban pedig szerintem megegyezhetünk, hogy azok élnek.
"nincs klasszikus anyagcseréjük, tehát amit felvesznek azt nem a működésükhöz veszik fel"
"nincs szükségük energiára"
Itt épp a vörös vértestek metabolizmusáról írnak:
Leírják, hogy miket kell felvenniük, és miért. Az energiatermelésükről is írnak, és hogy miért van szükségük erre.
"passzívan mozognak"
Ez jellemző például a madarak vörösvértestjeire is, amik rendelkeznek sejtmaggal.
A vírusok esetében nem egészen egyértelmű, hogy nem élnek (legalábbis van olyan kutató, aki élőnek tekinti őket), de egyébként is teljesen más a helyzet, ezért nem igazán relevánsak szerintem a kérdés szempontjából.
Ha az életkritériumokat nézzük (forrás: [link]
- homeosztázis: ez jellemző rájuk
- sejtes szerveződés: igaz, hogy erősen hiányosak, de alapvetően sejtek, szerintem ez is elfogadható
- anyagcsere: mint fentebb írtam, ha korlátozott mértékben is, de jellemző rájuk (és sokkal aktívabb, mint például egy spóráé)
- növekedés: ez természetesen nem jellemző rájuk, de ugyanígy nem jellemző az idegsejtekre, és rengeteg más sejttípusra sem
- adaptáció: itt (ha jól értem) az evolúcióra való képességről van szó, így egy sejtünk esetén nem igazán értelmezhető
- válasz külső jelekre: bizonyos szinten ez is megvan, pl. a pH változás az alak változását okozza
- szaporodás: mint fent írtam, más sejttípusokra sem jellemző
Másik megközelítése az élet definiálásának a chemoton elmélet:
Az élő szervezetek három autokatalitikus alrendszerből épülnek fel: önreprodukáló és metabolikus alrendszerből, valamint az ezeket burkoló membránból.
A membránrendszer egyértelműen megvan, a metabolikus alrendszer, bár hiányos, de jelen van, ugyanakkor az önreprodukáló alrendszer teljesen hiányzik. Ilyen értelemben tényleg mondhatjuk, hogy nem élők.
Értem amit írsz, biológiában nagyon sok ilyen dolog van, hogy nem tudnak megállapodni róla a tudósok sem. Azt azonban leírom, hogy míg egy idegsejt úgymond "tudatosan" végzi a dolgát, irányítja a sejtmag, addig a vörösvértest "sodródik az árral". Nem ő maga intézi a lebontást, valaha élő volt ezért vannak az életre emlékeztető tulajdonságai, de például nem képes magát regenerálni, ezt az is mutatja, hogy míg egy 80 éves emberben lévő idegsejt a születése óta megvan, addig a vörösvértestjei max. kb. 120 naposak. Abban is igazad van, hogy sejtes szerveződésűnek tekinthető, hisz valaha egy élő sejt volt, érdekes is lenne ha átalakulna. A sejtmag hiánya alapvetően nem zárja ki a sejtes szerveződést, ez igaz, lásd: prokarióták. Válasz külső jelekre: igaz, hogy változtatja az alakját, de nem tudatosan, passzívan teszi, mint egy mitokondrium a vízhiánykor, míg egy élő sejt a citoszkeletonjával csinálja.
A Gánti-féle életkritériumoknak például nem felel meg egyébként: az élőlény folytasson anyagcserét(pipa), legyen elhatárolt egység(pipa), legyen stabil rendszer(fél pipa), legyen információhordozó alegysége(x).
Azt tudom mondani, hogy a vörösvértest olyan mint egy autó. Vannak benne lebontó folyamatok, stabil egység, elhatárolt egység, mégsem lesz élőlény, az összes kritériumnak meg kell felelni. Egyébként az idegsejtek osztódnak egy ideig, még az anyaméhben, tehát ők szaporodnak valójában, a posztembrionális fejlődés során vesztik el a szaporodóképességüket, míg a vörösvértestek soha nem is képesek szaporodni, ők csak egy anyasejtből keletkeznek. Nem is véletlen, hogy vörösvérTESTnek szokás őket nevezni. Egyébként szerintem a szaporodás elég érdekes életkritérium, nem a legpontosabb megfogalmazás, hisz mi számít annak(lásd: csalánozók)?
Sok az ilyen érdekes kérdés a biológiában :)
Én is értem amit írsz. :) Az már jó dolog, ha értjük egymást.
A Gánti-féle elmélettel fentebb én is összevetettem a problémát, kb. ugyanezt kaptam.
"az idegsejtek osztódnak egy ideig"
Javíts ki ha tévedek, de ez szerintem az idegsejtek végleges érése előtt történik. Teljesen differenciálódott idegsejt nem osztódik (én legalábbis így tudom).
Ebből is látszik mindenesetre, mennyire nehéz az élet definiálása (bár a Gánti-féle chemoton elmélet szerintem jó, csak sajnos úgy tűnik, külföldön nem igaz ismert).
Egyébként el tudom fogadni az álláspontodat, csak nagyon meglepett, mert sohasem láttam még, hogy ilyesmit írtak volna bárhol is.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!