Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Melyikek, milyen erők azok,...

Thuban kérdése:

Melyikek, milyen erők azok, amik összetartják akár az emberi testet, vagy bármi mást atomi szinten, és megakadályozzák a széthullást?

Figyelt kérdés

2014. júl. 6. 19:31
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
88%
Az elektromágneses erők
2014. júl. 6. 19:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:
Lehet hogy hülye vagyok, de nem az erős kölcsönhatás? Ha az elektromágneses kölcsönhatáson múlna, akkor pont hogy elemeire esne szét minden.
2014. júl. 6. 20:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 anonim ***** válasza:
100%
Az atomok között elsőrendű kémiai kötések (fémes, ionos, kovalens) alakulnak ki, ezekből jönnek létre a molekulák. A molekulákat pedig a másodrendű kémiai kötések (hidrogén, dipól-dipól, és diszperziós) tartják össze.
2014. júl. 6. 20:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim ***** válasza:
utolsó mondja jól , amúgy az erös kölcsönhatás az már atomfizika annál jóval egyszerübb kémiai kötések vannak
2014. júl. 6. 20:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 anonim ***** válasza:
100%

Az erős kölcsönhatás hatótávolsága alig nyúlik túl az atommagon, és utána még ott van az a borzalmasan nagy üres tér, amelyben az atom elektronjai tanyáznak. Tehát a magerő az az atommagot alkotó nukleonok közötti kapcsolatokban játszik döntő szerepet, az atom magján kívüli tartományokban nem igazán jut szerephez.


Valóban az elektromágneses erő az, amely összetartja a test atomjait. Esetleg még szerepet játszhatna a gravitáció, de annak földi körülmények között olyan pici szerep jutna, hogy elektromágneses erőket leszámítjuk, akkor nem tudna egyben tartani, viszont az elektromágneses erő önmagában is elegendő a test testként maradásához.

2014. júl. 6. 21:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 Walter_Dornberger ***** válasza:
0%

ad 1:

Elektromágneses erők: ostobaság.


Szerintem másodlagos kötések, hidrogénkötések, a fehérjék és a sejtfalak szerkezete (fizikai térhálója) felületi adhézió és ilyesmi. de semmiképp sem elektromágneses kölcsönhatás.

A hidrogénkötés vagy a dipol-dipol kölcsönhatás nem elektromágneses, hanem elektrosztatikus, fogalmilag nem azonosak!

2014. júl. 6. 22:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 anonim ***** válasza:

^^^^

Az elektrosztatika az elektromágnesességhez tartozik. Nem azonosak, hanem egyik a másiknak a része.

2014. júl. 6. 22:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 anonim ***** válasza:
83%

A világon valójában négyféle kölcsönhatás létezik: A gravitációs, az erős, a gyenge és az elektromágneses. (Az utóbbi kettőt egy ideje már egynek tekintik, és elektrogyenge kölcsönhatásnak nevezik, de most maradjunk a korábbi négynél, az is elég lesz ide.)


Ahogy azt már elmondták, a testek, atomok összetartásában az erős kölcsönhatásnak semmi szerepe, az az atommagokat tartja össze. A gyenge kölcsönhatás szintén atommagon belüli folyamatokért felel. A gravitációs szintén nem játszik sok szerepet emberi méretek esetén.


Marad tehát az elektromágneses, mert más nincs.


Akik hidrogénkötésekről, adhézióról, kovalens és ionos kötésekről beszélnek, azok tulajdonképpen az elektromágneses kölcsönhatásról beszélnek, csak nincsenek vele tisztában, hogy ezek a különféle "kötések" mind mind elektromágneses természetűek, mind annak a megnyilvánulásai.


Szóval csak lassan az ostobázással.


Azt sem árt tudni, hogy az elektrosztatikus kölcsönhatás az elektromágnesesnek csak egy speciális esete, de már jó ideje tudjuk, hogy az elektromos és mágneses kölcsönhatás tulajdonképpen nem választható szét, hanem ugyanannak a dolognak a két különböző megnyilvánulása (vetülete). Például egy tisztán elektrosztatikus teret mozgó rendszerből vizsgálva mágneses tér is megjelenik.


Úgyhogy nem pontos a kémiai kötéseket pusztán az elektrosztatikus erőknek tulajdonítani. Az elektron, és az atommagok is rendelkeznek például mágneses momentummal, amelyek értéke, kölcsönhatása szintén beleszól a kémiai kötések alakulásába.

2014. júl. 6. 22:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 Walter_Dornberger ***** válasza:

Az elektromágneses - elektrosztatikus kölcsönhatásokról:


Elektromágneses kölcsönhatás ott lehet, ahol van mágneses momentuma az illető atomnak. lásd folyékony oxigén esete a mágnessel.

Elektrosztatikus kölcsönhatásról akkor beszélünk ha az illető molekulának vagy nem egyenletes a töltéseloszlása pl víz molakula, vagy külső erőtér hatására elmuzduló elektronjai vannak (indukált dipólus esete)


Bár az elektromágneses kh és az elektrosztatikus kh is a maxwell egyenletekből következik és leíródik, fogalmilag külön témát jelent, nem kellene összekeverni.

Ha a sok kölcsönhatást figyelembe vesszük az inkább elektrosztatikus mint elektromágneses (mivel nincs mágneses momentuma a résztvevőknek).


Amiről viszont egyáltalán nem beszélt, az a fizikai térháló sajátságai. (nagy fehérjemolekulák "egymásba kapaszkodása" , szerintem ez is nagyon jelentős .

2014. júl. 8. 07:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 anonim ***** válasza:
Na ja, de - csak a félreértés elkerülése érdekében - a fehérjék és egymásba kapaszkodásuk lehetősége is végeredményben az elektromágneses erőkre vezethetők vissza :)
2014. júl. 8. 08:30
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!