Miért pont oxigén kell az égéshez?
Megint csak azt kérdezem, hogy miért? :D
Azért, mert a Föld légkörének túlnyomó részét két elem alkotja: a nitrogén és azt oxigén. A nitrogén nem túl reakcióképes elem, így marad az oxigén, amely reakcióba léphet a különböző elemekkel, anyagokkal. Ezt szoktuk meg, ez a hétköznapi számunkra (olyannyira, hogy innen is kapta a reakció a nevét: oxidáció).
Ha olyan körülmények alakultak volna ki bolygónkon, hogy a légkört nem a nitrogén-oxigén páros alkotja, hanem mondjuk a klór-nitrogén páros, akkor valószínűleg most nem oxidációnak, hanem klorizációnak hívnánk a szabad levegőn lejátszódó exoterm folyamatokat.
"meg az oxigén rengrteg dologgal égést produkál és nem csak atomokkal hanem pl. fával. "
A fával főként a szén és hidrogéntartalma miatt lép reakcióba a légköri oxigén. De ugyanerre képes a klór is, minden további nélkül. A hidrogénnel pl. HCl-t (hidrogén-kloridot alkot), míg a szénnel szén-tetrakloridot alkot (CCl4).
"Nincs más atom ami ennyi dologgal égne. "
Elárulom neked, hogy pl. a fluor sokkal reakcióképesebb elem mint az oxigén, ezért a fluor pl. sokkal több mindennel képes reakcióba lépni, mint az oxigén. Csupán annyi a különbség, hogy fluor sokkal ritkább a Föld légkörében mint az oxigén, ezért sokkal ritkábban is találkozunk fluor általi égéssel, mint oxigén általi égéssel. Ezért tűnik úgy, hogy a legtöbb elem, anyag az oxigénnel lép reakcióba.
"Tégy egy darabka izzó nátriumot klórgázba, és gyönyörű zöldes lánggal fog oxidálódni..."
És ez má biztos?
Nos, Sceptic már elmondta az egyik okot:
Mert az oxigén jelentős mértékben jelen van a légkörben.
A másik ok amit hozzátennék:
A jelenlévő anyagok közül az oxigén két alapvető tulajdonsága dönt:
-Nagy elektronnegativitás ÉS
-A molekuláris állapotból az aktivált reakcióképes állapotig kicsi az energiagát.
Ami a klórt és halogén társait illeti, az -szerencsére - nincs jelen.
Ami a nitrogént érinti - ő ugyan jelen van, de mivel 3as kötéssel alkot molekulát - nagyon nagy energiával aktiválható. Egyébként megjegyzem, nitrogénben is el lehet reagáltatni "égetni" a rezet annó a nemesgázokat így fedezték fel.
így a jelenlévő nemesgázokon (amik szintén nem reagálnak általában, ismert okokból) a jelnlévő oxigén marad egyetlen lehetséges reakciópartnernek.
A kémia és fogalomrendszere a természet megfigyelésével indult, és definíciói is ide kapcsolódnak, és a kémikusok hagyománytisztelő emberek.
Én így magyarázom az oxidáció fogalmának az oxigénhez kapcsolódását, valamint az "égés" fogalom oxigénhez kapcsolódását.
Sceptic!
Ne hülyéskeggy má, a NaCl akkó se oxid!
Ejj már behúzol a csőbe hejj! :D
Az NaCl persze hogy nem oxid, oxidok az oxigénnel történő egyesülés során keletkeznek. Az NaCl az klorid, de a nátriumnak a klórgázzal történő egyesülését oxidációnak nevezzük. A nátrium oxidálódik, míg a klór redukálódik a reakció során.
Na akkor...
Oxidációnak két dolgot nevezünk. Az egyik értelemszerűen az oxigénnel való egyesülés, de nem kizárólag ez, és Sceptic is erre utalgat. Oxidációnak nevezzük a szerves kémiában a hidrogén eliminációt is, és általánosságban az oxidációs szám növekedését. Na + Cl reakcióban a nátrium oxidációs száma 0-ról +1-re változik, ezért ez oxidáció.
A konkrét kérdésre: fordítva ülöd meg a lovat kérdező. Nem az égéshez kell pont oxigén, hanem a köznyelvben a heves exoterm oxidációt nevezték el égésnek. Pontosabban az égést azóta ismerjük, hogy használjuk a tüzet, azt pedig, hogy ez leggyakrabban oxigénnel való egyesülést jelent, arra pár tízezer évvel később jöttünk rá, és a kivételeket is csak azután tudtuk értelmezni, miután lett némi fogalmunk a kémiai elemekről.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!