Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Már három gyerekem van barna...

Már három gyerekem van barna szemmel, a roma családokban meg egyre több a kék szemű?

Figyelt kérdés
Most várom a negyedik gyermekem,és annyira jó lenne ha végre kék szemű lenne,mint én.Igazságtalan,hogy 2 barna(roma)szülőnek kék szemű gyereke van,és sok van itt a városban,míg mi nekünk meg nem sikerül.Én kék szemű vagyok,tejföl szőke hajjal születtem,apa pedig barna-barna.minden gyerekem barna-barna.Hogy van ez?
2014. jún. 30. 12:47
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
100%

a barna szemszínért felelős gén domináns, míg a kék recesszív

ez azt jelenti, hogy ha találkozik egy kékszemű és egy barnaszemű géneket hordozó szülő, az utód nagyobb eséllyel lesz barna szemű

de ha a barnaszemű apa szülei között van kékszemű, vagy legalább nem-barna szemű akkor van rá esély, hogy lehet nem-barna szemű a gyereketek... ha a párod tiszta-barna akkor ha jól tudom minden gyereketek barna szemű lesz


ez táblázatban asszem úgy néz ki, hogy ha az apa kékszem hordozó, akkor


.........apabarna.........apakék

anyakék..gyerekbarna......gyerekkék

anyakék..gyerekbarna......gyerekkék


vagyis gén alapján 4 gyerekből 2, tehát 50% lesz kék szemű... ez persze nem szabályszerű, lehet, hogy 8 gyerekből sem lesz kék szem:D


ha az apa csak barnaszemű géneket hordoz:


...........apabarna.........apabarna

anyakék......gyerekbarna....gyerekbarna

anyakék.......gyerekbarna....gyerekbarna


vagyis ha az apa csak barnaszemű génekkel rendelkezik, akkor a gyerek mindenképp barnaszemű lesz



amúgy ez csupán elmélet, ez a valóságban úgy néz ki, hogy:

vagy barna lesz a szeme a gyereknek, vagy nem:D

2014. jún. 30. 13:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 anonim ***** válasza:
elcsúszott a táblázat:S bocsi
2014. jún. 30. 13:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 anonim ***** válasza:
40%
Ez a társadalmi igazságtalanság !
2014. jún. 30. 13:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 anonim ***** válasza:
"Igazságtalan" Nem a 'humor' kategóriába akartad ezt tenni? #1 válasza jó, mindenesetre.
2014. jún. 30. 14:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 anonim ***** válasza:
100%
a nagyszülőktől jön a recesszív gén, tehát, ha a 4-ből legalább 1 kék van, akkor lehet. Legnagyobb problémád ez legyen.
2014. jún. 30. 14:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 anonim ***** válasza:
100%
A tudományos részére kaptál már választ, de nem értem, hogy mi ebben az igazságtalanság?Vagy miért ne lehetne egy roma párnak kék szemű gyereke?Egyáltalán miért ekkora dolog ez a szem-kérdés?
2014. jún. 30. 14:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat.Természetesen nekem is a legfontosabb hogy egészségesen jöjjön világra 1 gyerek,de nekem mindíg is mondták hogy milyen gyönyörű szemem van,és igen örülnék neki ha végre egyik gyerekem örökölhetné.Én ha meghallom azt a szót hogy roma,mindíg az ugrik be hogy barna bőr,barna szem,barna haj,ennek így kéne lennie.Nem illik nekik a kék szem.Mégis rájuk miért nem vonatkozik ez a genetikai törvény?Pusztán csak érdekelne.
2014. jún. 30. 16:44
 8/14 anonim ***** válasza:
100%

Ha két barna szemű romának kék szemű gyereke van, akkor az apának és az anyának is heterozigótának kell lennie, és így elméletben 1/4 eséllyel van kék szemű gyerekük. Szóval rájuk is vonatkozik a genetika törvénye. :)

barba szemért felelős allél: A-domináns

kék szemért felelős allél: a-recesszív

apa és anya genotípusa: Aa

X anya: A a

apa

A AA Aa

a Aa aa

csak aa esetben lesz a gyereknek kék szeme. Csak akkor lenne ez két barna szeműnél kizárt, ha legalább az egyikük homozigóta domináns.


Az ön esetében pedig hiába van kék szeme, ha a férjének homozigóta domináns barna szeme van, vagyis AA. Ha az a helyzet áll fent, akkor minden gyerekük heterozigóta lesz: Aa, vagyis úgymond "hordozzák" a kék szemszínt, de a fenotípusuk barna szemű. Ebben az esetben az unokáinak még lehet majd kék szeme, partnertől függően természetesen.

A szőke hajra ugyanez igaz, mert az is recesszíven öröklődik. (csak egy kis kiegészítés az 1. válaszhoz :)

2014. jún. 30. 19:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 anonim ***** válasza:
A szemszín kialakulása nem egyszerű domináns-recesszív öröklésmenet. Hogy is gondoljátok?! Nem egy, nem kettő gén felelős a kialakításáért. Nem magyarázható egyszerű mendeli monogénes öröklődéssel.
2014. jún. 30. 19:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 anonim ***** válasza:

húú, kilences, jó hogy itt vagy, akkor magyarázd el nekünk!


Amúgy Kérdező! A klasszikus roma olyan is amit leírtál, de miután roma vér is hígult, így bekerült a génállományba a kék szem

2014. jún. 30. 21:34
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!