Segítenél a fotoszintézisben?
Nem értem ezeket a fogalmakat, hogy épülnek fel, mi a szerepük. Amit találtam, az annyira tudományos, hogy egyszerűen nem értem meg.
Fotoszintetikus pigmentrendszer, fotokémiai rendszer, fotoszintetikus elektrontranszportlánc és a fotoszintetikus foszforiláció.
Előkeresem a régi jegyzeteimet, és megpróbálom elmagyarázni, mivel van egy kis szabadidőm :)
Szóval... kezdjük az elején. A fotoszintézis a növény zöld színtestében (kloroplaszt) zajlik, és kettő szakaszból áll. Egy fénszakaszból (kloroplaszt belső membránján, avagy a tilakoid membránon történik), és egy sötét szakaszból (=Calvin ciklus, ami a kloroplaszt sztrómában zajlik. Ezt úgy képzeld el, mint a sejtnek a citoplazmáját).
FÉNYSZAKASZ:
Két fotorendszerben zajlik. Az I. számú fotorendszerben klorofill a, klorofill b, és karotin van. A II. számúban klorofill a, klorofill b, és xantofill. Ezek a fotoszintetikus pigmentek. Ha érdekel a kémiai felépítése a klorofillnak, most elmagyarázom, ha nem, ugorj a kövtkező bekezdésre:
Íme. Porfirinvázas, ami azt jelenti, hogy 4 db pirrolgyűrűből áll össze, és a pirrolgyűrűk nitrogén melletti szénatomjait egy közbeékelődő C-H csoport konjugált pí-kötések által tartja mindig egyben. Mivel amit most leírtam az csak a váz, ezért a pirrolnak, és az említett C-H csoportnak lehetnek oldalláncai. Mint ahogy a képen is látszódik, az egyik ilyen oldallánc adja a különbséget a klorofill a és b között, a-nál metil (CH3), b-nél aldehid (CHO). A 4 pirrolgyűrű "befelé néz", és egy magnéziumatommal alkotnak komplex kötést.
Nos, visszatérve a két fotorendszerhez. A növény felvesz vizet (H2O), miközben fény is éri. A víz enzimatikus úton elbomlik:
2H2O = 2H+ + 2e- + O2.
Az O2 eltávozik, ezért mondják, hogy a növény oxigént termel. Ezzel párhuzamosan egy foton beleütközik a II. fotorendszerbe, ami energiát ad neki. Ez az energia elég ahhoz, hogy egy elektron leválljon belőle. A víz bontásával keletkező elektron épül be, hogy újra stabil állapotú legyen. Az I. fotorendszerbe is beleütközik egy foton, így elektront ad le, amit a II. fotorenszerből származó elektronnal pótol, ami az általad a kérdésben említett elektrontranszportlánc által szállítódik.
Ez a "játék" az elektronokkal a membrán külső részén zajlik, míg a H+ ionok a a membrán belső részén helyezkednek el. Ezek persze ide-oda tudnak diffundálni, és a NADP (nikotonsav-adenin-dinukleotid-foszfát) képes felvenni hidrogént (H+ + e- = H, így lesz NADP-ből NADPH).
SÖTÉT SZAKASZ = CALVIN CIKLUS
-Induljunk ki 1 mól PENTÓZ-FOSZFÁT-ból,
-ATP - ADP átalakulással foszforilálódik, lesz belőle PENTÓZ-DI-FOSZF.,
ekkor felvesz 6 CO2-t, és 6H2O-t,
-lesz belőle 2 mól GLICERINSAV-3-FOSZFÁT,
-ATP-ADP átalakulás (foszforiláció), lesz belőle 2 mól GLICERINSAV-1-3-DIFOSZFÁT,
ez redukálódik NADPH - NADP átalakulással (ami a fényszakaszban keletkezett), így lesz
2 mól GLICERINSAV-3-FOSZFÁT,
ez elbomlik,
1 mól FRUKTÓZ-6-FOSZFÁTra, és 1 mól PENTÓZ-FOSZFÁTra. és a Penztóz foszfáttal kezdődik újra, amit az előbb leírtam.
TEHÁT RÖVIDEN:
6 CO2 + 12 H2O + (fény)energia = 6 C6H12O6 (cukor) + 6O2,
amikor a szervezeted energiát igényel, akkor épp fordítva zajlik az egyenlet. A cukor bontódik oxigénnel, és lesz CO2, H2O, és energia szabadul fel.
hupsz, az egyenlet mégegyszer:
6 CO2 + 12 H2O = C6H12O6 + 6O2 + 6H2 O
#2/#5
Néhány pontosítás.
1. Azt látom, a egyenletet javítottad. :) Így helyes, bár az összesített egyenletben általában mindkét oldalon levonjuk a hat vizet (bár az tény, hogy a sötét szakaszban (valóban képződik is víz a folyamat során, de ez inkább a részfolyamatokat nézve érdekes).
2. "pirrolgyűrűk nitrogén melletti szénatomjait egy közbeékelődő C-H csoport konjugált pí-kötések által tartja mindig egyben"
Valóban kialakul egy konjugált pí elektronrendszer, de ennek inkább a gerjeszthetőségben van szerepe. A molekula vázát itt is a szigma elektronok adják.
3. "Ezzel párhuzamosan egy foton beleütközik a II. fotorendszerbe, ami energiát ad neki."
Nem egyszerre történik a klorofill elektronvesztése és a vízbomlás! Először a foton hatására elveszíti a klorofill az elektront, és ennek hatására fog a víz bomlani, mivel az elektronhiányos klorofill (illetve a hozzákapcsolódó fehérjék) erélyes oxidálószerként viselkednek.
"Ezek persze ide-oda tudnak diffundálni"
A hidrogén ionok természetesen tudnak diffundálni - a plazmában. De a tilakoid membránon csak egy speciális fehérjén keresztül tudnak átjutni: ez az ATP szintáz, ez fogja a koncentráció különbségből fakadó energia segítségével ATP-t termelni.
4. "-ATP - ADP átalakulással foszforilálódik, lesz belőle PENTÓZ-DI-FOSZF.,
ekkor felvesz 6 CO2-t, és 6H2O-t,
-lesz belőle 2 mól GLICERINSAV-3-FOSZFÁT, "
1 mol pentóz-difoszfát egy szén-dioxidot vesz fel (természetesen), ebben a lépésben nem épül be víz.
5. "lesz belőle 2 mól GLICERINSAV-1-3-DIFOSZFÁT,
ez redukálódik NADPH - NADP átalakulással (ami a fényszakaszban keletkezett), így lesz
2 mól GLICERINSAV-3-FOSZFÁT"
Itt glicerinaldehid-3-foszfát keletkezik.
6. "így lesz 2 mól GLICERINSAV-3-FOSZFÁT, ez elbomlik, 1 mól FRUKTÓZ-6-FOSZFÁTra, és 1 mól PENTÓZ-FOSZFÁTra. és a Penztóz foszfáttal kezdődik újra, amit az előbb leírtam."
Itt ránézésre is látszik, hogy ez nem lehetséges. A pentóz-foszfát egy bonyolult reakciósor folyamán keletkezik újra. A fruktóz-6-foszfát két glicerinaldehid-3-foszfát egyesüléséből keletkezhet. A Calvin-ciklus részletes folyamatábrája itt látható:
Összességében nem rossz összefoglaló, csak egy kissé pontatlan.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!