Egy vezetékben, töltőben maradhat áram, ha nincs bedugva konnektorba?
Kondenzátor tud tartani egy ideig feszültséget (és nem áramot).
Bár te nem fogsz vele találkozni - de egy ipari 10kV-os kondenzátor olyan, hogy ha feltöltés után rövidre zárod, majd ezt leszeded róla, akkor pár percen belül még visszajön 2kV. Az bőven elég, hogy agyonvágjon.
Úgyhogy arrafelé szabvány, hogy csak rövidrezárt kondenzátorhoz szabad hozzányúlni.
Egy normál 220V-os tápegységben, akár töltő, akár simán 5 vagy 12 vagy akárhány volt DC táp, max. annyi feszültség tud visszamaradni, hogy a kontakt megtapizására kicsit megcsípi az ujjad. Épp azért, mert azzal a kicsiny feszültséggel nagyon kevés és nagyon alacsony áram fog folyni.
Egy szétberhelt CRT monitorban, TV-ben viszont kilovoltok maradhatnak vissza, az bizony tud olyat csapni, hogy megéget vagy ott is maradsz, ha szíven át fut.
Köszönöm szépen a válaszokat!
Lenne még egy kérdésem, most eszembe jutott, ha nem gond.
Mikor még kisebb voltam, apa sokat hegesztett hegesztőgéppel. Viszonylag nagy gép volt, talicskaszerűségre volt építve. Amikor használta, akkor volt egy vezeték, fémrész, ami kilógott belőle. Pontosan nem tudom, hogyan működik a gép, de azon a fémen voltak hegesztésnyomok is, szóval a hegesztendő fémre kellett rakni, hogy működjön a hegesztés. Nem is ez a lényeg, hanem hogy egyszer megfogtam, és eléggé megrázott az áram, lezsibbadt a kezem. Gyorsan eldobtam, nem lett semmi bajom, de nem tudjátok véletlenül, hogy ott milyen áram folyt, veszélyes volt-e vagy sem?
Köszi szépen!
* GONDOLOM, hogy a hegesztendő fémre kellett rakni
Nem tudom, az is lehet más funkciója volt
Az a testkábel csipesze volt. Azért volt összehegesztgetve, mert ott szokták a pálcát bekoppintani, hogy az anyagon majd rögtön ívet fogjon.
A heegsztőtrafó alacsony feszültséghez csinál nagy áramot. Persze nagy áram csak kis ellenálláson fog folyni, mint pl. a fém, amit hegsztenek. A tested ellenállása sokkal nagyobb, ezért az átfolyó áram nem lesz életveszélyesen magas, csak állati kellemetlen érzés. Olyan 30-40 V feszültséget kaphattál.
A hegesztőtrafó speciális, mert induláskor nagyobb feszültséget ad, hogy beinduljon a szikra.
Aztán ez hegesztés közben lemegy a töredékére, de nagy árammal.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!