Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Egyéb kérdések » Ha egy konnektorba bedugott...

Ha egy konnektorba bedugott telefontöltő másik végét megfogjuk, miértnem ráz meg az áram?

Figyelt kérdés
2014. márc. 2. 13:31
 1/7 Tengor ***** válasza:
52%
Mert alacsony a feszültség és az áramerősség is.
2014. márc. 2. 13:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
meg amugyis csak a 0 van erintheto helyen.
2014. márc. 2. 17:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 KovA1963 ***** válasza:

Galvanikusan el van választva a 230V hálózattól.

Ami azt jelenti, hogy nincs benne olyan vezető aminek közvetlen összeköttetése lenne a 230V konnektor valamely pólusával. Ez is fontos.

A 230 V-ot azonkívül, hogy galvanikusan leválasztják, valamilyen kapcsolással le is transzformálják és egyenírányítják. Már csak azért is nem ráz, mert egyenfeszültség, de még csak nem is üt mert kb. 5V körüli lehet a feszültség...

2014. márc. 3. 14:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim válasza:
Nem árt óvatosnak lenni viszont olyan töltővel, amelyikben nincs trafó,/a legtöbb ma már ilyen/ mert azokban ellenállásokkal van lecsökkentve a 220, néhány voltra.Ezeknél előfordulhat csipkelődés.
2014. márc. 3. 20:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 KovA1963 ***** válasza:
100%

Sok csuda van manapság de 230 Voltot ellenállasokkal ilyen célra nem csökkentenek 5 Voltra. Rengeteg hő fejlődne ugyanis a "csökkentő" ellenálláson ugyanis azon az áramerősségen ami 5 Volt-on kell. Érintésvédelmi szempontból pedig nemcsak csipkedne de rázna rendesen.


Más, összetettebb kapcsolások vannak a háttérben feltehetőleg valami miniatürizált kapcsolóüzemi táp miniatűr nagyfrekvenciás ferrites trafóval mondjuk a galvanikus leválasztás végett. Mögötte valamilyen stabilizátor vagy kapcsolóüzemű kondenzátorba csöpögtetős kapcsolás.

Elsősorban ezért - a mütyürtrafós galvanikus leválasztás miatt - nem ráz.


De tudni kell, hogy a gyakorlatban - ha elhanyagolható mértékben is, de - semmi sem csak az aminek készül minden vezető induktivitás is, minden szigetelő dielektrikum is, minden trafó kapacitás is.

És a váltófeszültség/áram megtalálja a maga útjait azonkívül is ami neki tervezve lett a szórt kapacitásokon keresztül pl... ezért még galvanikus leválasztás ellenére is csipkedhet kicsit ami a konnektorba van dugva, ha arra elég érzékeny testrészével érinti az ember...

2014. márc. 4. 14:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 KovA1963 ***** válasza:
100%

Villanytant nem ismerő ember számára nehéz elmagyarázni a dolgot.


Talán úgy lehet, ha elképzeli, hogy a villany egy olyan folyadék, ami elindítva valahonnan - előbb-utóbb ugyanoda kell hogy visszaérkezzen egy csővezetéken keresztül. Ezt hívják áramkörnek.

Vagyis egy önmagába zárt cső folyadékkal, különféle akadályokkal elágazásokkal benne ahol valahol van benne egy hajócsavar ami körbe hajtja a folyadékot.


Ha megszakítják a csövet az olyan mintha lezárták volna - nem tud folyni.

A galvanikus elválasztás pl. két egymástól független ilyen csőkört jelent - az egyikből nem folyhat át a másikba semmi.

Mégis lehet kapcsolat közöttük - pl úgy lehet elképzelni, hogy mindkettőben van egy-egy hajócsavar mely mechanikus tengellyel van összekötve.

Ha az egyikben az áramló folyadék meghajtja a hajócsavart az a tengelyen keresztül a máásikban is forgatja a hajócsavart és az körbe hajtja a folyadékot a maga csövében. De az elsőből folyadék nem juthat a másikba - csak a közös tengelyű hajócsavarok jóvoltából hat rá mégis másik "galvanikusan" leválasztott áramkör.


Ennek akkor válik világossá a jelentősége, ha belegondolunk, hogy a 230V-os villamos hálózat (első kör) esetében a csőhálózat egyik viszatérő ága amin keresztül záródhat az áramkör (a folyadék visszajuthat kiindulási helyére) az maga a föld - beleértva az összes vízvezetéket radiátorcsövet, gázcsövet, nedves falat mindent amivel vezető kapcsolatban van... szóval ha valahol elágazik belém az érkező villany, veszélyesen könnyen talál rajtam keresztül visszautat magának és ráz - kicsit vagy nagyon.

Ha a galvanikusan leválasztott részhez nyúlok - az egy másik áramkör aminek nem visszatérő ága a föld (meg minden ami azzal vezető kapcsolatban van).

Ráadásul a második kört - telefontöltő esetében - úgy csinálták hogy sokkal kisebb benne a nyomás(feszültség) ami mellett akkor sem hajt rajtam keresztül veszélyes áramerősséget, ha magamon keresztül vezetem (az érkező és visszatérő oldal közé kötöm magam).

Dióhéjban így tudnám a dolgot szemléletesen elmesélni...

2014. márc. 4. 14:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
0%
gyenge elme
2014. márc. 9. 18:14
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!