Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Maghasadó radioaktívanyagok...

Maghasadó radioaktívanyagok világítanak? Vagy ha igen, milyen színűen?

Figyelt kérdés
Kérlek titeket paraszt üzemmódban válaszoljatok mert nem vagyok egy atom fizikus, köszi :D
2014. jún. 23. 18:07
 1/6 anonim ***** válasza:
A cserenkov-effektust leszámítva nem tudok arról, hogy a hasadó anyagok világítanának. De mindjárt jönnek az okosok és felvilágosítanak minket.
2014. jún. 23. 19:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
33%
A rádium biztosan (zölden). Az atomreaktor az meg ilyen kékes színnel. Elméleti hátteret nem tudok hozzá, de van amelyik világít.
2014. jún. 23. 19:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
100%
Az atomreaktorban pont a Cserenkov-effektus okozza a szép kék fényt.
2014. jún. 23. 19:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 C2H5OH ***** válasza:
100%

RaBr2, vagy egyes Urán-kloridok is világítanak. Hasadás közben ionizálják a részecskéket maguk körül. Általában nem jellemző, ez inkább a lumineszcenciára hasonlító jelenség. Olyan, mintha "megfestené" a Rádium a sóit és inkább azért világít.


Az uránt alapjáraton és testközelből egy sima fémnek néznéd, nincs világító zöld színe. A rádiummal kezelt festékeknek viszont igen, ahogy megy az ionizáció amiatt világítanak. Ezt ma is láthatod bizonyos órák számlapján, amiket a sötétben is simán leolvasol.


Atomerőművekben, a vízhűtési rendszerben szokott látszani az, amikor a béta-részecskék kicsit görbítik a mágneses teret a vízben egyes elektronokat arrébb rendeznek majd ezek nagy energiával visszaugranak. Ez a visszaugrás megközelíti a fénysebességet, ami fotonok emissziójával jár. Ez a halványkék fényjelenség a Cserenkov sugárzás.


Egyébként nem csak a radioaktív dolgok világíthatnak. A fémkohókban a Wien-féle eltolódási törvényt alkalmazzák, miszerint a hullámhossz maximuma és a hőmérséklet között fordított arányosság van . Ezt alapvetően a feketetest-sugárzással való kísérletezés során vették észre, amikor a hőmérsékleti sugárzással játszottak. Ennek röviden a lényege az, hogy minden test elektromágneses hullámokat sugároz, és az energia kisugárzása minden testnél arányos a test hőmérsékletének negyedik hatványával.


Ami Wient illeti: azt is észrevették, hogy egyre magasabb hőmérsékleten a függvények a kisebb hullámhosszú fele tolódnak, így egyes fémkohókban az olvadt vas színképét elemezve állapítják meg annak a hőmérsékletét. Emberi nyelvre fordítva a hőmérséklettől függ, milyen színű az olvadék színe és ezt elemezve képesek meghatározni a hőmérsékletét.

2014. jún. 23. 20:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
2014. jún. 23. 20:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:
Köszi :) akkor valamerre jó fele tapogatóztam :D
2014. jún. 23. 23:20

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!