Miért "kúszik" fel a kávé a kockacukorba, amikor a csücskét belemártjuk?
A felületi feszültség mint sejtés annyira nem volt rossz tipp. Nem ez az ok, de itt erősen rokon és összefüggő dolgok vannak.
Egy folyadékban a folyadék-részecskék, a molekulák kölcsönösen vonzzák egymást, így egy molekula a folyadék belsejében minden oldalról egyforma vonzásnak van kitéve. A felületi feszültség attól jön létre, hogy a folyadék "határán", felszínén csak egyik oldalról van ott a rokon molekulák vonzása, túloldalról, a felszínen már valami gáz van, ami kevésbé vonzza a folyadék-molekulát, tehát őt "mindenki befelé húzza" a folyadékba.
Ettől jön létre egy "keményebb" felszíni réteg, súlytalanságban ez húzza gömbbé a vízcseppet, mint egy felfújt lufit, a minél kisebb felületre törekedve.
De itt a lényeges pont, ilyen felületi feszültséges réteged a folyadékon csak akkor van, ha a folyadék-molekulák közti vonzás nagyobb, mint a vele érintkező anyag és a folyadék-molekula közti vonzás.
Ez gázoknál mindig kisebb, mint a folyadék saját belső vonzása, de más folyadékoknál, szilárd anyagoknál nem mindig.
Nézzük csak a folyadék-folyadék találkozást.
Ha a két folyadékon belüli vonzerő csaknem azonos, mint a két folyadék közti, akkor a két folyadék jól keveredik egymással, pl. víz+alkohol. Ha erősen eltér, akkor a két folyadék erős határréteggel el fog válni egymástól.
Folyadék és szilárd anyag találkozása:
Ha a folyadék a saját molekuláihoz jobban vonzódik mint a szilárd anyaghoz, akkor a saját felületi feszültség jellegű viselkedés lesz jellemző, nem nedvesít, a szilárd anyagon nem kúszik fel, a folyadék felszíne a alálkozásnál nem felmászik, inkább lefelé hajlik a felszín.
Ha a folyadékrészecske jobban vonzódik a szilárd anyaghoz, mint saját molekuláihoz, akkor a folyadék nedvesít, a folyadék „felkúszik” a szilárd felületre.
És ha ez a felület jó sok a térfogathoz képest, akkor elértünk a hajszálcsövességhez, ez akkor jön létre, amikor a felülethez a vonzás már akkora lesz, hogy a felkúszó folyadékréteg súlyát is legyőzi a molekulák közti vonzerő. Ehhez tipikusan csőszerű lyukak kellenek a szilárd anyagban, kis átmérővel, mert akkor nagyobb a felület aránya a térfogathoz képest. Ilyenkor a folyadék akármilyen magasra fel tud mászni.
Mint látható, a felületi feszültséghez van köze a dolognak, csak éppen úgy, hogy akkor van hajszálcsövességi jelenség, amikor a vonzerők éppen a felületi feszültséget létrehozó erőkkel ellentétesek.
De ez csak
"Ez gázoknál mindig kisebb, mint a folyadék saját belső vonzása"
Gyorsan hozzátenném, ez csak a hétköznapi életben igaz, mert van olyan hőmérséklet, nyomás, ahol adott folyadék-gáz találkozásnál ez a felületi feszültség már nincs, itt a gáz és folyadék közti határréteg megszűnik, folyamatos átmenet lesz.
Biztos, hogy volt, ahol pongyolán fogalmaztam, egy fizikus biztosan precízebb választ adna.
A magyarázat lemehetne a magerők szintjére is, csak akkor laikusnak elbonyolódik. Szóval tutira nekem is. :D
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!