Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A növényi szervek hogyan...

A növényi szervek hogyan használják fel az O2? És miért/hogyan keletkezik CO2?

Figyelt kérdés
Értem a tüdőben lezajló gázcserét > mely során a CO2 -ot leadja, az O2 -t felveszi az ember. Ám hogyan hasznosítja a szervek (pl. a máj) a friss O2? Miért kell ez nekik a fennmaradásukhoz? Miért és honnan adja le a szént? Miért adja le a szént?
2014. jún. 21. 20:43
1 2
 11/17 sadam87 ***** válasza:
100%

"Ám az a hidrogén pontosabban honnan kerül elő?"

Részben az acetilcsoportból, részben a folyamat során a közti termékekbe beépülő víz molekulákból származik.

2014. jún. 21. 23:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/17 A kérdező kommentje:

Ja igen, valamint a szteroidok esetében rákérdeznék, hogy hogyan lehetnek hormonok, ha a szteroidok a lipidek családjába tartozik? (hiszen maga a hormon is fehérje (azt nem tudom, hogy lehet más is) )

Köszönöm szépen nagyon! :)

2014. jún. 21. 23:28
 13/17 sadam87 ***** válasza:
A hormon egy jelet közvetítő anyag. Lehet fehérje is (pl inzulin), de más típusú molekula is.
2014. jún. 21. 23:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/17 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen Ádám a válaszod! Igen, 36 ATP, nem J :D Ó te jó ég, mekkora baki :D Ám létrejött egy új kérdés bennem:


"Egy ATP mol hidrolízise során (ADP-vé) hozzávetőleg 30 kJ energia szabadul fel"


Azt megértettem, hogy a terminális oxidációban az oxigén hatására víz és energia keletkezik > amiből ATP jön létre (mármint a létrejött energia felhasználásával). Ám az ATP hidrolízise során ugye ADP keletkezik. Egyetlen foszfát lehasadásával hogyan szabadul fel 30kJ? Minek a hatására, hogyan, hol?

2014. jún. 21. 23:46
 15/17 A kérdező kommentje:

"Már csak az kell, hogy a légzési oxigén rájusson a szenekre. Ez tulajdonképpen már megtörtént, hiszen a széndioxidok nem itt keletkeztek, viszont az itt keletkező vízből fogja aztán a szervezet visszaszerezni az ott elhasznált oxigént, azaz lényegében az itt képződött víz egy része végül nem víz lesz, hanem az oxigénjét a széndioxid képzésre fordítja."


Még ez az egy pont nem egészen világos számomra.

Úgy tudom, a terminális oxidáció során nem keletkezik CO2 (csak a glikolízisben 2 CO2, valamint a citrát-körben 4CO2). Ám a term. oxidáció során képződött vízről hasad le az oxigén és kapcsolódik a szénhez (?), vagy nem áll össze víz molekulává és csak simán kapcsolódik a szénhez? Valamint megkérdezném, hogy ez a folyamat helyileg hol lokalizálható? A mitokondrium membránjából elmozdul valahová? Vagy rosszul értelmezem az egészet és a CO2 csak a biológiai oxidáció első két lépésében keletkezik, a terminális oxidációban elhasznált oxigén pedig víz formájában távozik? (itt megkérdezném, hogy az itt képződő víz hova kerül?)

Elnézést számtalan kérdésemért, ám célom, hogy megértsem :) S úgy érzem, hogy közel vagyok hozzá :)

2014. jún. 21. 23:57
 16/17 Ozmium42 ***** válasza:
100%

"Azt megértettem, hogy a terminális oxidációban az oxigén hatására víz és energia keletkezik > amiből ATP jön létre (mármint a létrejött energia felhasználásával). Ám az ATP hidrolízise során ugye ADP keletkezik. Egyetlen foszfát lehasadásával hogyan szabadul fel 30kJ? Minek a hatására, hogyan, hol?"


Nem egyetlen, hanem egy mol ATP hidrolízise szabadítja fel a 30 kJ-t.


Ami a többi, glükóz lebontással kapcsolatos kérdésedet illeti, javaslom, hogy nézz utána, és elemezd a pontos molekuláris mechanizmusokat, és akkor minden egyes atom és elektron a helyére fog kerülni. Rajzold le a molekulákat, és vedd észre, hogy milyen változások mennek végbe az egyes lépésekben, hogyan következik a következő lépés az előzőből.


Glikolízis:


[link]


Kifejezetten hasznos a citromsav ciklusról (egyéb felsoroltak mellett Szent-Györgyi-Krebs ciklusnak is nevezik) szóló Wikipédia cikk, illetve a nagy sárga körös ábra, amin látszik a kapcsolat a glikolízissel, és már anyagcsereutakkal is.


A terminális oxidáció lényege az, hogy a mitokondrium belső membránján található redoxirendszeren haladva egy magas energiájú elektron (forrása a citromsav ciklus NADH-ja) egyre kisebb energiaállapotba kerül, eközben a felszabaduló energia segítségével protonok pumpálódnak a mitokondrium két membránja közötti térbe. Ezek a protonok onnan a grádiens miatt igyekeznek vissza a belső membrán másik oldalára, de csak az ATP szintetáz enzimen keresztül juthatnak vissza, ez viszont a rajta keresztül átfolyó protonáram energiáját használja az ADP foszforilálására. Az elektron útjának végső (és legalacsonyabb energiájú, azaz legstabilabb) állomása a belégzett "friss" oxigén, ebből víz lesz.


Lásd:


[link]

2014. jún. 22. 04:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/17 sadam87 ***** válasza:
100%

A citromsav ciklusban bekövetkező változások összesített egyenlete:

CH3-CO-S-CoA + 3 NAD(+) + FAD + 3 H2O -> 2 CO2 + HS-CoA + 3 NADH + 3 H(+) + FADH2

zárójelben a töltések vannak

(emellett egy GDP foszforilálódik GTP-vé, de ez az anyagegyensúly szempontjából nem lényeges)

[link]

A terminális oxidációban a NADH (és FADH2) molekulák által szállított hidrogénionok reagálnak oxigénnel,, és víz képződik.

Később persze az itt keletkező víz felhasználódhat a citromsavciklusban, de ez egyáltalán nem szükségszerű.

2014. jún. 22. 11:20
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!