Milyen funkciót lát el a sejtmembrán a mechanikai védelmeken, illetve a transzport folyamatokon kívűl?
Nem tudok róla, hogy mást is ellátna. Ha igen javítsatok ki.
Gondolj bele: a sejtmembrán olyan mint a bőröd. Ez is csak arra szolgál, hogy fenntartsa az egyensúlyt, elhatároljon a külvilágtól, stb
Am wiki, olvasgasd:
Elhatárol, az anyagok egy jó része nem, vagy csak szabályozottan tud átjutni(membránpotenciál kialakítása, káros anyagok kinn tartása). Ha túlzottan átjárhatóvá vlik, elpusztul a sejt. idegsejtekben, izomsejtekben az ingerületet is továbbítja (bár ez összefügg a transzporttal).
A sejtfelszíni molekulák jelként szolgálhatnak (antigének, pl. vércsoportok).
A sejtváz is kapcsolódik hozzá.
Köszönöm szépen a válaszokat!
Sejtváz is kapcsolódhat? Ez hogyan értelmezhető?
Egy kis immun ismétlésként: ezek a membránfehérjék (glikoproteinek(?)) hogyan képesek észlelni az antigént? Antitestek vannak a sejtfelszínen? Vagy valamilyen más receptor, ami odahívja az antitesteket? Ez az antitest mire is szolgál? (azon kívűl, hogy felismeri az antigént?)
"Sejtváz is kapcsolódhat? Ez hogyan értelmezhető?"
Közvetlenül a membrán alatt intermedier filamentumokból álló halózat található, ami például meghatározza a sejt alakját, és alakváltoztatás, álláb növesztés (stb.) során is ez át tud rendeződni, valamint fehérjék is ezek segítségével tudnak közlekedni, tájékozódni, vannak olyan membránfehérjék, amik a membrán alatti citoszkeletonhoz is ki vannak horgonyozva, az endocitózisban is szerepük van.
"Egy kis immun ismétlésként: ezek a membránfehérjék (glikoproteinek(?)) hogyan képesek észlelni az antigént? Antitestek vannak a sejtfelszínen? Vagy valamilyen más receptor, ami odahívja az antitesteket? Ez az antitest mire is szolgál? (azon kívűl, hogy felismeri az antigént?)"
Különböző sejttípusok nagyon különböző módon észlelnek nagyon különböző, többé kevésbé jellemző antigént. Az öröklött immunitás sejtjei (neutrofil granulocita, dendritikus sejtek, makrofágok) leginkább olyan struktúrákat keresnek, ami például minden baktériumon, gombán, víruson megtalálható, de saját sejteken nem. Ez nem specifikus felismerés, csak egy jól bevált megközelítés, viszont ez az immunrendszer első vonala. A felismerés receptor-ligand jellegű. A fagocita sejtek a bekebelezett kórokozókat lebontják, a lebontott struktúrák darabjait kiteszik a membránjukra és bemutatják az adaptív immunitás jellemző sejtjeinek (T- és B-limfociták), és ezek közül aztán azok, amelyek képesek a bemutatott antigént felismerni, elkezdenek gyorsan osztódni, és termelni azt az immunglobulint, ami sikeresen felismerte az antigént. Ez sokkal specifikusabb felismerés, kifejezetten jellemző aminosav-sorrendet keres, és ezek egyrészt a B-sejtek membránján maradnak, mint receptor, illetve le is válnak, mint vízoldékony molekula, hozzákötődnek a kórokozó felszínéhez, ezáltal még jobban ráirányítják az immunrendszer figyelmét a célpontra.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!