Hogy számolom ki? Egy tó vizének 36 millió m3 pH-ja 0,2 körül van. A víz 30 g/dm3 kloridot és 42 g/dm3 szulfátot tartalmaz. Ennyire savas vízben részben még a szulfát ionok is protonálódnak.
Milyen arányban? A kénsav második disszociációs állandója 1,910–2.
A víz zömében egyértékű kationokat tartalmaz. Hány mol/dm3 lehet feltételezhetően ezek összkoncentrációja?
A kráter kőzetei nem oldódnak jelentős mértékben a tömény savoldatban, de ha egy kitörés során a víz karbonát alapkőzetű területre jutna, hatalmas mennyiségű fullasztó gáz szabadulna fel. Hány köbméter?
Találtam googleban. Ez baj??
Megoldásra viszont nem akadtam. Megvan pár egyenlet csak nem vagyok biztos benne, hogy jók, plussz még hiányzik egy egyenlet, de nem tudok rájönni.
Csak mert több szempontból is nehézkes válaszokat adni, nem lehet egzaktul megoldani. A kifogásolható pontok:
- A 0 és 14 körüli pH-értékek esetén torzul a pH-skála. Nemcsak a nem disszociáló protonok miatt, hanem az aktivitás-értékek miatt is.
- A szulfát- és kloridkoncentráció g/dm^3-ben van megadva, azonban a feladat M-ban kéri. Addig oké, hogy nagyrészt alkálisós a tó, de Li és a Cs móltömege igencsak eltér egymástól.
- A kőzet "tisztasága" változhat, és nem tudni, hogy a kőzet mennyisége fogy el, vagy a savas komponensek. Emellett pedig nincs semmi infó a visszamaradó anyagokról.
Feltételezem ez valami régi orosz ipar által szennyezett tóról vett "valós eszmefuttatás".
Közelíteni lehet, azonban az nagy hibákat is magába foglalhat.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!