Azt jelzik előre, hogy 2030 körül elfogy a földön a nyersolaj! Reális ez? Mi marad a földből kinyert olaj helyén? Hihetetlen óriás üres barlangok?
Ezt elég nehéz kiszámítani.
A mai technikával gazdaságosan kibányászható olaj elfogyhat, de húsz év alatt feltalálhatnak új technikákat, amivel azt az olajat is ki lehet bányászni, amit eddig ne lehetett.
"Mi marad a földből kinyert olaj helyén? Hihetetlen óriás üres barlangok?"
Már ne haragudj, de ez egy nagy hülyeség. A kőolaj nem nagy üregekben van a földkéregben, hanem eloszolva a föld szemcséi között. Vagyis lehet hogy hiányában egy kicsit megsüllyed a talaj, de ez szerintem nem fog feltűnni senkinek
mivel mér elég régóta élek, így jól emlékszem, hogy már a hatvanas évek elején megjelentek időnként olyan hírek, miszernit a föld kőolajkészlete hamarosan ki fog fogyni. (hol 10, hol húsz évet emlegettek).
természetesen valamikor ki fognak merülni a kőolajmezők, hiszen a kőolaj (és a szén) nem megújuló energiaforrás, de közel sem olyan tragikus a helzet, mint amilyennek mostanában beállítják.
az olaj ára nem azért emelkedik, (időnként persze csökken...) mert a készletek a végüket járják, hanem azért, mert a mesterségesen visszafogott termeléssel maximálják a hasznukat a kőolajtermelő országok.
Teljesen sosem fognak kiürülni a kőolaj tartalékok, csupán el fog érni egy olyan alacsony mennyiséget, ahol a befektett munka egyszerűen nem térül meg.
Nyilván ha 1 egységnyi kőolajnak megfelelő energiát kell befektetni 1 egységnyi kőolaj felszínre hozásához, az senkinek sem éri meg.
Amikor a kőolajkitermelés a csúcson volt, kb 50 egységnyi olajat lehetett kitermelni, 1 egységnyi befektetéssel.
Mára ez körülbelül 8 egységre csökkent.
Ahogy ez az érték csökken, úgy lesz exponenciálisan drágább az olaj...
A probléma ott van, hogy a megújuló energiahordozókra való átállást már régen meg kellett volna kezdeni teljes erővel.
Mert amint eljutunk oda, hogy nincs több kőolaj (vagyis nem éri meg kitermelni), és hirtelen nincs helyette semmi, az elég komoly gondokat és káoszt okozhat.
Ahogy már más is írta, elég gyanús, hogy 40 éve ezzel riogatnak, és így magasnak tudják tartani az árát.
Lehet, hogy sokkal több az olaj, mint gondoljuk, csak összebeszélés nélkül (szabadpiaci elven) túl olcsó lenne, és az ugye nem jó az illetékeseknek.
90-es években mikor általános sulis voltam azt tanultuk,hogy valószínűleg 2015-20 környékén elfogy az olaj.
Ehhez képest azon kell aggódunk,hogy felmelegítjük vele a Földet 2021-ben.:)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!