Szerintetek hogyan lehet olyan hatalmas nagy égés a Nap bolygóban, amikor a világűr abszolute gázmentes légüres tér?
Ahogy az első válaszoló is írja, magfúzió játszódik le benne. Ez azt jelenti, hogy hidrogén atommagok egyesülnek hélium atommagokká (más magfúziós folyamatok is vannak, de a Napban jelenleg ez a domináns). Semmi köze nincs az égéshez azon kívül, hogy ebben az esetben is energia szabadul fel (csak sokkal több). Inkább az atomerőművekben, lezajló maghasadáshoz hasonló a folyamat.
Egyébként már építettek kísérleti fúziós erőművet, illetve a hidrogénbombákban is ez a folyamat játszódik le.
"Vagy ezek szerint megint hülyeséggel tömték az agyunkat fizika órán?"
Nem tömték. Csak amíg te papírrepülőt hajtogattál a hátsó sorban, addig elhangzott pár fontos mondat, amire már akkor se figyeltél. Most meg bekattant valami hülyeség, nyilván nem áll össze.
Induljunk el az atomerőművektől. Az ugye uránnal megy, ezt remélem hallottad, most, hogy Paksot bővítik. Remélem azt se gondolod, hogy az atomerőművekben az uránt elégetik, ugye? Mégis égés nélkül hatalmas hőt produkál az a dolog, amit úgy hívnak, maghasadás. És nem kell hozzá oxigén, bazi nagy légmentes földalatti kamrákban zajlik.
Na ha ez így van az atomerőművekben, akkor lehetséges valami hasonlót feltételezni a Nap esetében. Ami ott zajlik, az még a maghasadásnál is durvább, szintén nem kell hozzá oxigén, magfúziónak hívják.
Amúgy a Nap nem bolygó, hanem csillag. Csak annyi a különbség, mintha egy anyahajót biciklinek hívnál.
Nem, csak nem figyeltél oda kellőképpen.
Először is a Nap az nem bolygó, hanem csillag. Másrészt a csillagokban történő "hidrogénégés" nem kémiai alapú reakció, nem szükséges hozzá oxigén.
Ha a hidrogént (mondjuk itt a Földön) oxigéndús környezetben meggyújtod, akkor kémiai egyesülés történik, a hidrogén továbbra is hidrogén marad, csak hozzákapcsolódik az oxigénhez, így víz lesz belőle. Ebben a folyamatban az atommag nem vesz részt aktívan, csak a körülötte keringő elektronok.
A Napban (és minden csillagban) elemátalakulás történik, magreakciók zajlanak le, amikor is négy hidrogénatom egyesüléséből héliumatom keletkezik (nem pontosan, de szerintem nem értenéd meg a p-p vagy a CNO-ciklus folyamatát, elégedj meg ennyivel). Ebben a folyamatban az atommag is részt vesz aktívan, átalakul nehezebb atommaggá. A különbség a kettő között energiatermelés szempontjából nagyságrendileg nagyjából milliószoros; a hidrogén kémiai égésekor felszabaduló energiamennyiség kábé egymilliószor kisebb, mint a hidrogén fúziója során felszabaduló energiamennyiség.
Az oxigén egyébként ugyancsak a csillagokban szintetizálódik, amikor is a hidrogén héliummá fúzionált, és a csillag élete végén beindul a hélium fúziója is. Ennek során a háromalfa ciklusban keletkezik az oxigén.
Nem kell annyira leteremteni a kérdezőt: 150 éve még a tudósok is azt hitték, hogy a Nap egy nagy égő széndarab, ki is számolták, hogy 4000 év alatt fog elfogyni.
Akkor már nagyobb gáz, amikor egy BME-s hallgató azt állítja, hogy a Holdon elengedett tárgy elrepül a végtelenbe.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!