Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Ha földrengés van a víz is remeg?

Ha földrengés van a víz is remeg?

Figyelt kérdés
úgy értem ezt hogy pl ha valaki hajón van mikor földregés van akkor a hajó is remeg-e.

2014. jún. 1. 09:57
 1/4 anonim ***** válasza:

Attól függ, merre reng az a föld.

Ha függőlegesen, vagy pedig árok képződik alattad, akkor igen.

Ha vízszintesen rázkódik, akkor nem igazán.

2014. jún. 1. 10:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:

A hajókon általában a rengések okozta hullámokat-víz fodrozódásokat érzékelik, magát a rengést nem feltétlenül, bár ha van sziget, vagy valamilyen szárazföld a közelben, akkor ahhoz képest érzékelik a mozgást is.


Én már éltem át ilyet többször is, és akkor volt érzékelhető ha láttunk valami viszonyítási alapot (szirteket, szigeteket, kitüremkedéseket), egyéb esetben nem volt jelentős (nem rezgett semmi a hajón).

Egy volt kollégám mesélte, hogy átélt egy olyan rengést, amikor nem messze tőlük emelkedett meg a tengerfenék, és akkor pár másodpercig amikor emelkedett olyan volt, mintha a víz is emelkedne a feltörés miatt... sajnos nincsen róla film, de lehet az interneten találsz egyéb filmeket, keressél rá az angol kulcsszavakra gugli videón, és hátha ad be.

2014. jún. 1. 10:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
A remegés a szilárd anyagokban történő hullámterjedési sajátosság miatt van. A folyékony anyagok nem remegnek (így a bennük, rajtuk lévő anyag se), hanem hullámok keletkeznek bennük. A földrengés a partoknál megmozgathatja a vizet, amely tengerrengést eredményezhet. Ez azt jelenti, hogy a mérettől függő mértékű hullámok vonulnak a vízen. Ha jó nagy, felboríthatja a hajót. Lehet pár centitől (ezt észre sem veszed) akár 30-40 méteresig. Ez utóbbi volt a kelet-ázsiai cunami pár éve.
2014. jún. 1. 12:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 Wadmalac ***** válasza:

Földrengés esetén az a hajó, ami jó mély tenger felett, valahol parttól messze kolbászol, szinte vagy egyáltalán semmit nem érez meg.

Nem mintha a víz nem vinné magával a rengés energiáját, de ott nagyon nagy térfogara oszlik el.

De ahogy közeledünk a parthoz, egyre kisebb vízmélységnél a mozduló víztömeg a térfogatváltozást egyre inkább csak egy irányban, a part felé tudja megtenni. Ebből lesz a sekély felé haladva az egyre nagyobb hullám, ami aztán a cunamit produkálja.

2014. jún. 2. 09:49
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!