A Holdon és a naprendszer bolygóin szokott lenni "földrengés"?
Azokon a bolygókon igen, amelyek kőzetbolygók, és a magjuk még nem szilárdult meg. Illetve gázbolygókon is, csak semmi jelét nem tudjuk észlelni.
Így pl. a Holdon nincsenek földrengések, a többi bolygóról meg fogalmam sincs.
Valószínűleg minden szilárd égitesten vannak kisebb nagyobb rengések. Teljesen mindegy milyen anyagból van, vagy megszilárdult -e a magja. Mivel a gravitáció mindenből gömböt próbál formálni. Tehát csak egy tökéletes és szilárd gömb forma nem remegne sohasem. Ilyen meg nincs. A saját tengely körüli forgásuk miatt minden szilárd bolygó és hold kissé ellapult, és itt már ez a jelenség küzd folyamatosan a gravitációval.
Az megint más kérdés hogy nemigen tudjuk mérni.
A gázbolygók is remegés helyett rezonálnak, vagyis hullámzanak. És ilyen hullámokat már megfigyeltek gázóriásokon.
A napon meg rendszeresen megfigyelik, amint rengései hullámfrontokban szétterjednek.
A Vénuszon nincsenek rétegek amik súrlódnának, mivel nem töredezett a földkéreg, egységes az egész, aminek feltehetőleg a vízhiány és a köpeny speciális mivolta az oka:
A kérdésre könnyű válaszolni, ha valaki tudja, mi az a földrengés.
Mindenki megfigyelheti, hogy a forrásban lévő víz hogyan mozog. A föld mélye is "fortyog" azaz a nem szilárd anyagok áramlanak, közben olvasztgatják is a határterületeket. Amikor egy keményebb rész (tektonikai lemez) egy másikhoz ér, ütközik, csúszik rajta, mint a jég zajláskor. Ez a "találkozás", amit mi rengésként észlelünk. Minden olyan bolygón, amelyben ilyen jelenségek zajlanak, van "földrengés". Minél forróbb a belseje, annál mozgékonyabb a határán, és ezért annál több és erősebb a rengés.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!