Hogyan/milyen eljárásokkal vizsgálják egy molekula térszerkezetét?
Erre egy komoly tudományág épül, amit évekig tanulnak egyesek. Nem olyan egyszerű így néhány mondatban összefoglalni.
Hogy milyen atomok vannak a vizsgált anyagban és milyen mennyiségben, azzal az analitikai kémia foglalkozik. Lényegében reagáltatjuk az ismeretlen anyagot különböző dolgokkal, és a reakciókból következtetéseket vonunk le.
Hogy az atomok pontosan hogy helyezkednek el, arról különböző spektroszkópiai eljárásokkal kaphatunk képet:
Ezeknek az a lényege, hogy megfelelő hullámhosszú sugárzásokkal bombázva a molekulát, a sugárzások lepattannak róla. A lepattanásokból visszaszámoljuk, hogy milyen alakja kellett hogy legyen a cuccnak.
És akkor még ott vannak a kvantumkémiai számítások, amikkel kísérletek nélkül "egyszerű" számításokkal meghatározható, hogy milyen szerkezet a legideálisabb az adott atomok számára. Persze ez még gyerekcipőben jár, de már olyan 20 atomot tartalmazó molekulára egész jó megoldásokat kapunk.
Ha kristályos az anyag akkor röntgendifrakcióval, ha nem, akkor raman spektroszkópiával, IR röntgen és még sorolhatnám. a szerkezetfelderítés egy külön tudomány, ahogy az első elmondta.
Minden spektroszkópia más-más jellemző felderítésére alkalmas.
Kezdik tömeg szerinti elemzésel alkotók alapján, aztán a különböző spektrumokból kiderül hogy milyen csoportrezgések vannak (karboxil, alkohol stb) kötésszögek a távoli IR spektrumból, stb. óriási irodalma van, így keresd: spektroszkópia.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!