Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Miért transzformálják fel x...

Miért transzformálják fel x voltot több száz kilovoltra a veszteségek csökkentése érdekében?

Figyelt kérdés
U*I megadja az egységnyi idő alatt leadott joule hőt viszont trafók esetében U1*I1=U2*I2 így ugyan annyi hő fejlődik a távvezetéken. Vagy tévedek?

2014. máj. 24. 16:02
 1/6 anonim ***** válasza:
100%
távvezetékek esetében ez olyan mint egy feszültséggenerátor amin áramkorlát van. mivel feltranszformálják nagy feszültségre, ezért az áram ami a vezetéken megy pici lesz, így P=i*i*r ezért kisebb lesz a vezetéken eső teljesítmény vagyis a veszteség!
2014. máj. 24. 16:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:
Eddig én is értem, ott akadok el, hogy én úgy tudom, hogy az általam említett u*i = i*i*r lenne...így a veszteség nem változik.
2014. máj. 24. 16:26
 3/6 anonim ***** válasza:
ha a teljes hálózatot nézzük akkor igaz amit írtál, illetve akkor ha rövidre zárjuk a trafót a távvezetékkel, amit előbb írtam i*i*r-ben az r, csupán a távvezeték ellenállása.
2014. máj. 24. 16:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
100%

Máskképp: P=U*I a vezetéken ÁTMENŐ teljesítmény, nem a vezeték vesztesége, ami: ΔP=ΔU*I ,

azaz a feszültségesés a vezetéken *I.

Pl. ha 10* akkorára transzformáljuk a feszt, az áram 1/10-e lesz a vezetékben, mert az átmenő teljesítmény nem változik.

A veszteség: ΔP=I*I*R nyilván századrésze lesz. Ez úgy is kijön, hogy: ΔP=ΔU*I, így/itt látszik, hogy az áramerősség, és a fesz.ESÉS is 1/10 része lesz a vezetéken.

(Nem egészen ilyen jó ez, mert van transzformátor veszteség is, de hosszú vezetékeknél nagyon megéri feltranszformálni a feszt.)

2014. máj. 24. 17:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 A kérdező kommentje:
Köszi, már értem.:)
2014. máj. 24. 20:12
 6/6 anonim ***** válasza:

azért mert a vezeték ellenállása a hosszától is függ, s mivel a távvezeték hosszú, ha az I=U/R képletben az I (áramerősség) lenen nagy, az U (feszültség) meg kicsi, akkor felforrna a vezeték a brutálisan erős áramerősségtől, s természetesen ez veszteségként jelenne meg.


nézd, a kocsik indítómotorja alacsony feszültséggel működik ugye a 12 Voltos akkumulátorról, de mivel nagy teljesítményű, nagy áram kell neki ezért brutálisan vastag kábel megy hozzá.


Nyilván egy távvezetéket nem akarnak túl vastagra méretezni mivel az több anyag is, és ahogy írtam, a hossza is sokszorozza az ellnállását, és ugye az hosszú.


egyszerűen tehát azért kell a minél nagyobb feszültség, hogy minél alacsonyabb legyen benne az áramerősség.

Megjegyzem, hogy az áramerősség alacsonysága még mindíg elég erős, mivel maga az A egy elég nagy egység, pl háztartási eszközökben milliamperekről beszélünk csak.

2015. okt. 29. 10:14
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!