Miért transzformálják fel x voltot több száz kilovoltra a veszteségek csökkentése érdekében?
Máskképp: P=U*I a vezetéken ÁTMENŐ teljesítmény, nem a vezeték vesztesége, ami: ΔP=ΔU*I ,
azaz a feszültségesés a vezetéken *I.
Pl. ha 10* akkorára transzformáljuk a feszt, az áram 1/10-e lesz a vezetékben, mert az átmenő teljesítmény nem változik.
A veszteség: ΔP=I*I*R nyilván századrésze lesz. Ez úgy is kijön, hogy: ΔP=ΔU*I, így/itt látszik, hogy az áramerősség, és a fesz.ESÉS is 1/10 része lesz a vezetéken.
(Nem egészen ilyen jó ez, mert van transzformátor veszteség is, de hosszú vezetékeknél nagyon megéri feltranszformálni a feszt.)
azért mert a vezeték ellenállása a hosszától is függ, s mivel a távvezeték hosszú, ha az I=U/R képletben az I (áramerősség) lenen nagy, az U (feszültség) meg kicsi, akkor felforrna a vezeték a brutálisan erős áramerősségtől, s természetesen ez veszteségként jelenne meg.
nézd, a kocsik indítómotorja alacsony feszültséggel működik ugye a 12 Voltos akkumulátorról, de mivel nagy teljesítményű, nagy áram kell neki ezért brutálisan vastag kábel megy hozzá.
Nyilván egy távvezetéket nem akarnak túl vastagra méretezni mivel az több anyag is, és ahogy írtam, a hossza is sokszorozza az ellnállását, és ugye az hosszú.
egyszerűen tehát azért kell a minél nagyobb feszültség, hogy minél alacsonyabb legyen benne az áramerősség.
Megjegyzem, hogy az áramerősség alacsonysága még mindíg elég erős, mivel maga az A egy elég nagy egység, pl háztartási eszközökben milliamperekről beszélünk csak.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!