Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Ha eldobunk egy papírrepülőt...

Ha eldobunk egy papírrepülőt az űrben, akkor az egyenesen repül vagy pedig "hátraszaltózik" a felhajtóerő miatt?

Figyelt kérdés

2014. máj. 18. 17:45
1 2
 1/16 A kérdező kommentje:
És a gravitáció hiánya miatt.
2014. máj. 18. 17:46
 2/16 anonim válasza:
100%

Ha nincs levegő, akkor egyenesen repűl.

Ha példáúl egy űrállomáson csinálod, akkor a légáramlás befojásolja a repülését.

2014. máj. 18. 17:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/16 anonim ***** válasza:
100%
Btw. gravitáció az űrben is van, csak kisebb. Felhajtóerő, az nincs. A repülő mozgása a kezdősebességből és az adott pontbeli gravitációs térerősség értékétől függ (persze a gravitációs térerősség változik, ahogy a repülő halad).
2014. máj. 18. 18:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/16 2xSü ***** válasza:
100%

Nézzük hogyan is lehet kiszámolni azt a bizonyos felhajtóerőt. Arkhimédész törvénye alapján egy testre akkora felhajtó erő hat, amennyi az általa kiszorított közeg súlya.


Mekkora a kiszorított közeg súlya? Mivel űrről, feltételezem vákuumról van szó, ezért nincs súlya. Tehát mekkora a felhajtóerő? Nulla.


Ha a papírrepülő a vákuumban van, akkor maximum mezők hathatnak rá, gravitációs erő, esetleg elektromágneses vonzás, taszítás. Esetleg még fotonokkal léphet kapcsolatba, de felhajtóerő nem hat rá, se légellenállás, tehát az aerodinamikát is dobhatod a kukába.

2014. máj. 18. 18:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/16 A kérdező kommentje:
És ha mondjuk egy zuhanó repülőben dobjuk el, ott sincs felhajtóerő?
2014. máj. 18. 18:15
 6/16 anonim ***** válasza:

No de ha az űrállomáson dobjuk el a cuccot, ahol súlytalanság ÉS levegő is van, akkor mi lesz?

Engem ez érdekelne.

G.

2014. máj. 18. 18:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/16 anonim ***** válasza:

Meg úgy látszik, a kérdezőt is! :D

G.

2014. máj. 18. 18:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/16 sadam87 ***** válasza:

"Nézzük hogyan is lehet kiszámolni azt a bizonyos felhajtóerőt. Arkhimédész törvénye alapján egy testre akkora felhajtó erő hat, amennyi az általa kiszorított közeg súlya. "

Feltételezem, a kérdező nem a sűrűségből fakadó, hanem az aerodinamika felhajtóerőre gondolt. Az előbbi a Föld felszínén is jelentéktelen, és ha mégis erre volna kíváncsi, akkor léghajóról ír.

[link]

Ez pedig a szárny, illetve a repülő alakjától, valamint a (közeghez képest mért) sebességétől függ. Egy jó papírrepülőgép szárnya (csakúgy, mint a valódi repülőgépeké) nem szimmetrikus, a felső oldala domborúbb. Emiatt a szárny felett nagyobb utat kell megtennie a levegőnek, ezért nagyobb lesz a sebessége, ezért (a Bernoulli-törvény értelmében) a szárny felett kisebb lesz a nyomás. Ez a gravitációtól függetlenül működik.

[link]

Szerintem egy, a Földön rendesen szálló papírrepülő valóban hátra szaltót csinálna, mivel a papírrepülők általában orrsúlyosak. Ugyanakkor valószínűleg lehetne olyan repülőt csinálni, ami súlytalan közegben repül egyenesen (pl. szimmetrikus szárnyakkal).

2014. máj. 18. 20:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/16 anonim ***** válasza:

Amiről még nem esett szó: az űrben, ahol nincs levegő, egyenesen repülne ugyan, - súlytalanságot feltételezve, - de forogna, mert nem tudnád pontosan a súlypontja irányában meglökni, eldobni.

A levegő nem akadályozná a forgást.

2014. máj. 18. 22:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/16 Wadmalac ***** válasza:

Talán átugrottam véletlenül és már leírták, de a felhajtóerőhöz kell közeg meg gravitáció is. Csak logikai alapon, bele lehet gondolni, nulla G-s környezetben, ahol nincs iránya a súlyerőnek, merre hasson az a felhajtóerő?


És ne keverjük össze a repülő szárnyán keletkező felhajtó erőt a gravitációból származó felhajtó erővel. Baj is, ha ugyanazt a szót használjuk rá.

A repülő szárnyán keletkező erő a légáramlásból, a szárny felső és alsó felülete közt áramlástani okokból (Bernoulli bácsi) létrejövő nyomáskülönbségből származik. Ennek a gravitációhoz nincs köze, ahol közeg és sebesség van, ott természetesen van.

A nulla g-ben, de levegőben eldobott repülőmodellt szépen húzza is "felfelé", vagyis a szárny felső felületének irányában.


A valódi felhajtóerő, ami egy közegben, gravitáció hatása alatt a test felső és alsó részén ható hidrosztatikai nyomás különbségéből származik, az nulla G-ben természetesen nincs.

2014. máj. 19. 09:30
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!