Segítene valaki? (matek házi)
Hányan járnak az osztályba, ha a tanulók 25%-ának lett jeles a dolgozata, és tudjuk, hogy ha néggyel kevesebbnek sikerült volna jelesre a dolgozata, akkor a nem jelesek száma 7-szer akkora lenne mint a jeleseké? (ez az egyik amit nem tudtam megcsinálni, bárhogy próbálkoztam, szóval kidolgozva is le tudná valaki írni)
Egy hosszú, egyenes kerítés tövében két csiga van. Elindul az első 9m/óra sebességgel, majd két óra múlva a második 12m/óra sebességgel utána iramodik, s így pont egyszerre érnek a kerítés végéhez. Milyen hosszú a kerítés, és hány óra a alatt tették meg az utat a csigák? (szerintem ez 72, de nem vagyok benne biztos, szóval megcsinálnátok ti is?)
köszönömmmm! :D
Egyszerűen csak határozd el, hogy mit tekintesz ismeretlennek. Célszerű azt választani, amire a kérdés irányul. De mást is vehetsz ismeretlennek, ha úgy érzed, úgy könnyebb a számolás. Utána értelmezd az egyes megállapításokat és írd fel őket ezen ismeretlen segítségével.
Pl.:
> Hányan járnak az osztályba
Legyen ez az „x”.
> a tanulók 25%-ának lett jeles a dolgozata
Ötöst kapott 1/4 * x tanuló.
> ha néggyel kevesebbnek sikerült volna jelesre a dolgozata
Ez 1/4 * x - 4 tanulót jelent.
> akkor a nem jelesek száma
Ez meg x - (1/4 * x - 4) = 3/4 * x + 4, azaz az osztály létszámából kivonjuk, hogy hánynak lett ötöse. A többiek négyest, vagy rosszabb jegyet kaptak. Másik megközelítés: Eredetileg a tanulók 75%-a írt nem ötöst, azaz 3/4 * x tanuló. Mivel néggyel kevesebb az ötösök száma itt a feltételezésnél, ezért 4 emberrel több írt nem ötöst, azaz 3/4 * x + 4 ember.
> a nem jelesek száma 7-szer akkora lenne mint a jeleseké
Azaz (3/4 * x + 4) hétszer annyi, mint az (1/4 * x - 4), tehát:
(3/4 * x + 4) = 7 * (1/4 * x - 4)
Innen van egy egyismeretlenes egyenletrendszered, amit illik tudni megoldani. Az eredmény amúgy 32 lesz. Tehát eredetileg 8 ember írt ötöst, és 24 rosszabbat. Ha néggyel kevesebb ember írt volna ötöst – azaz 4 ember – akkor 7-szer annyi nem jeles – ami 28 embert jelent – lenne, mint ahány jeles (4). Ez igaz, a 28 hétszer annyi, mint a 4.
A másik ugyanez pepitában. Vagy jelöld ismeretlennek a kerítés hosszát, és értelmezd a szöveget, vagy mondjuk jelöld ismeretlennel azt, hogy az első csiga mennyi idő alatt teszi meg a távot. Mindkettő esetben fel tudsz írni egy egyenletet. Amúgy a számolásod helyes, valóban 72 méteres az út, azaz a csigák 8, illetve 6 óra alatt teszik meg az utat.
Csigák:
Csakugyan 72 méter, már csak az időket kell megadnod.
T = tanulók száma.
jeles = t*0,25
"ha néggyel kevesebbnek sikerült volna" = (t*0,25)-4
akkor 7-szer annyi lenne nem jeles, mint jeles:
7*((t*0,25)-4) = t-((t*0,25)-4)
ebből jön: t = 32, azaz 32 diák vsn.
Abból 8-nak sikerült a dolgozata jelesre, de ha néggyel kevesebbnek (azaz 4-nek) sikerült volna, akkor a maradék diákokszáma 28 volna, azaz 7*4.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!