Ti nem gondoljátok, hogy túl sok szemetet gyártunk?
Valamit tenni kellene?
A tervezett elavulás és a szinte fél vagy negyedévente kijövő új elektromos cikkek üzletileg hasznosak lehetnek, de ezt sem a Föld erőforrásai, sem a környezet, sem az ember nem tudja elviselni sokáig.
Miért van az, hogy minden egyes gyártó gyárt 20 féle laptopot és még alaplapokat chipeket is gyártanak szinté 15-20 félét.
Értem én, hogy a kapitalizmus arról szól, hogy legyen választék, de biztos mind a 30 fajta okostelefonra van igény? Miért nem gyártanak egyes gyártók csak 3-4 félét?
Azt is megfigyelhetjük, hogy nem az emberek igénye szerint gyártanak, hanem legyártanak valamit és elkezdik nyomni a marketinget, rengeteg pénzt költenek, hogy az emberek megvegyék az újabb típust.
Szerintem ez így nem jó. Ti mit gondoltok, hogy lehetne változtatni rajta?
Nekem van 12 éves, mai napig használatban lévő laptopom. Ma is tudok olyan terméket, ami kívül esik a tervezett elavuláson, de legalábbis nagyságrendekkel kevésbé igaz rá, mint a többire. Igaz, nem tucattermék, hanem prémiumkategóriába tolódott ez. A tömegtermelés jótékony hatása. Ez van. Úgyhogy ennyit a tervezett elavulásról, fele konteó. Sok szemét keletkezik, igen, de hogy akarnál változtatni? Elvárod te is a kezecskédbe az okostelefont, lemondani nem tudsz a javakról, amikbe egyszer már beleszoktál, amelyek mentén és között nevelkedtél. Ha hajlandó vagy lóval szántani, lemondani a netről, boltban vásárlásról, fűnyíró helyett kaszával vágod a füvet és házi szövésű és varrású ruhákban jársz, üvegből iszol, mellőzöd a műanyagot és konyhai szinten is hajlandó vagy sikálni az egyszerűen eldobható műanyag helyett, kakis pelenkát mosni, taknyos ruhazsepit tisztítni és ha minderre tömgek lennének hajlandóak, akkor igen, valamicskét lehetne lecsippenteni a szeméttermelésből. Ezt senki nem fogja bevállalni.
Én keveslem a 3-4 félét. Miért akarod, hogy 1-2 konszern kezében legyen a chipgyártás? Miért akarod, hogy méginkább azt tegyenek a nagyközönséggel, amit csak akarnak? Mert a monopólium nem szól másról. Amellett a sokaságnak, a versenyhelyzetnek köszönheted az árak lenyomódását is, csak megsúgom.
1. Kérdező, az emberek igénye és a helyzetük sokfélesége indokolja a 20-féle laptopot is. Ha ez technikailag lehetséges, nincs vele semmi probléma. Ez nem a kapitalizmus rossz tulajdonsága, hanem emberi igény.
2. A sokféleség és minőség között nincs összefüggés. Keveset és sokat is lehet jól csinálni, meg rosszul is. Nem az a kérdés, kijön-e félév múlva egy új termék (egy terület technológiai robbanása ez meg is követeli), hanem az, ami kijött, meddig bírja. Az egy dolog, te félév múlva akarsz-e újat, de vajon, - ha akarod - 5 év múlva (10, 20 év múlva) tudod-e.
3. A fogyasztói társadalom - szokták mondani, valójában ez inkább diktált fogyasztás. MA már külön mérnököt alkalmaznak arra, a termék a garanciaidő után egy hónappal végképp hibásodjon meg. Ma már gyakran nem kapsz egyszerű alkatrészt, egész blokkot kell kicserélned tízszeres árért. Ez nem a kapitalizmus bűne, hanem azért van, mert a kormányokat korrumpálhatják, és a fentieket támogató törvényt hoznak. Hozhatnának a fogyasztó védelmében is törvényt, de a fogyasztó nem tejel ezért. Viszont leválthatja a silány (kormány)alkatrészt. Ez a megoldás. mindig a fogyasztó az úr, csak sokszor lehitetik vele, hogy nem. Mitől ő az úr? Ők vannak többen. Petőfi is megmondta: habár fölül a gálya, s alul a víznek árja, azért a víz az úr. Csak újra tudatunkba kell vésnünk.
Köszönöm a válaszokat.
Kedves második: jómagam sem szeretnék monopóliumokat, csupán arra gondoltam, hogy ez a fajta hozzáállás tönkre teszi a környezetet.
Jó lenne egy olyan rendszer, ahol a vállalatok tudják, hogy miből mennyit kéne gyártani, mely termékeket milyen irányba kell fejleszteni.
A probléma az, hogy egy ország gazdaságát és az életszínvonalat olyan adatokban is mérik, hogy hány féle hűtőgép jut egy emberre, meg hogy van választék, bőség és jólét, s eközben Csendes-óceánban Magyarország nagyságú szemétszigetek úszkálnak.
Pl. Orbán Viktornak is az a célja, hogy dübörögjön a gazdaság, nem a takarékoskodás...
Sajnos ez egy pazarló világ, nem tudom mikor lesz változás, de nem a mi életünkben, az biztos.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!