Van különbség két nukleon között?
Vagy nincs különbség köztük, vagy van ugyan, de az annyira minimális, hogy a jelenlegi technológiánk még kevés ennek érzékeléséhez, kimutatásához. Tehát jelenleg az elfogadott álláspont szerint minden proton egyforma, és minden neutron egyforma.
Egyébként nem zárható ki, hogy van köztük különbség. Ha ugyanis tényleg tökegyformák lennének, akkor pontosan ugyanolyan tulajdonságokat is mutatnának. Ám a szabad állapotban leledző neutron átlagosan 15 percig életképes. Azért átlagosan, mert van amelyik a másodperc törtrésze alatt elbomlik protonra és elektronra (és egyéb összetevőkre), míg létezhet olyan is, amelyik órákig, napokig, vagy akár évmilliókig is neutron marad. (Persze, minél távolabb megyünk időben a 15 perctől, annál ritkábban fordul elő neutronbomlás - mind kevesebb, mind több irányba.) Ilyen apróságok utalhatnak arra, hogy két neutron azért nem teljesen pontosan egyforma; ám utalhatnak arra is, hogy a környezet befolyásolja azt, hogy mikor bomlik el egy neutron. Sajnos ennek kiszűréséhez is túl fejletlen még a technológiai szintünk.
Ha kiderülne, hogy mégsem teljesen egyformák az azonos típusú nukleonok, akkor sincs akkora különbség köztük, hogy az befolyásolja az atomok tulajdonságait, működését. Ezért aztán ha szét tudnál szedni egy nagy marék kalciumatomot meg egy másik nagy marék céziumatomot a nukleonjaikra, majd ezekből a nulkeonokból össze tudnál rakni egy aranyatomot vagy oxigénatomot, akkor az általad összeeszkábált atomokat nem lehetne megkülönböztetni (a jelenlegi technológiai fejlettségünk szintjén) a légkörben található oxigénatomoktól, vagy a karkötődben lévő aranyatomoktól.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!