Tényleg igaz ha a csillagokra nézünk, akkor a múltba tekintünk?
Úgy olvastam,hogy a fény sebessége véges..Ha a Holdra nézünk akkor az 1,3 mp-el ezelőtti állapotát látjuk..ha a Napra akkor a 8 perccel ezelőttit,,földhöz legközelebbi csillagnak meg a 4 évvel ezelőtti állapotát...És ha még távolabb nézünk lehetséges az h a fényt még látjuk, de a csillag már kihunyt?Létezhet-e időutazás? Valaki aki ehhez ért valamennyit!
14/l
Sot, ha te tavcsovel nezel egy tavoli varost egy kilatobol akkor annak sem a pillanatnyi allapotat (kepet) latod mivel ugyanugy mint a csillagoknal a fenynek itt is meg kell tennie valamennyi utat amig a tavcsohoz es a szemedhez er. Ez nagyon kicsi ido, de akkor sem azonnal jut el a varos kepe hozzad.
Sot, semmit sem latunk az epp akkori allapotaban, ha te szemben ulsz velem akkor is van egy szinte merhetetlenul kicsi ido amig a feny eljut rolad hozzam.
Igy a valosag is relativ, azaz fugg a megfigyelo es a megfigyelt tavolsagatol.
"Létezhet-e időutazás?"
A jövőbe azaz időben előre biztosan amire a fénysebességet közelítő sebesség elérése esetén van lehetőség. Az idődilatáció és a hosszúság-kontrakció következménye hogy időben előre lehet utazni, az idődilatáció és a hosszúság-kontrakció leghíresebb bizonyítéka a kozmikus müonok bomlása. A sztratoszférában keletkeznek, a lebomlásuk gyorsabb mint amennyi idejük lenne a Föld felszínét elérni, még is megfigyelhetőek a Föld felszínén is mert az ő koordinálta rendszerükben "lassabban telik az idő" és "rövidebb utat" kell megtenni, amit pontosan a speciális relativitáselmélet írja le.
Ha a lenne olyan űrhajónk ami a fénysebességhez közeli sebességre gyorsulna és egy ikerpár egyik tagját beleültetnénk egy ilyen űrhajóba és menne egy nagy kört olyan gyorsan, akkor fiatalabban térne vissza mint az ikertestvére aki a Földön maradt. Akár az is lehetne hogy ő számára csak néhány hónap telt el, a Földön meg 30 év.
Visszafele haladni az időben már problémásabb, ellentmondásokba ütközünk. Pl visszamegyünk az időben még a születésünk előtti időbe és véletlenül olyan eseményt idézünk elő ezzel hogy meg sem születünk, de ha meg sem születünk akkor nem akadályozzuk meg hogy megszülessünk, de akkor visszamegyünk az időben és megakadályozzuk ...
Vagy akarunk készíteni egy időgépet, de sehogy sem akar összejönni, nincs elég pénzünk hozzá és jó tervrajzunk sincs hozzá. Jön egy gazdag idős ember és ad pénzt és tervrajzot mely alapján sikerül megépíteni. Majd kiderül hogy az az idős ember az mi magunk vagyunk a jövőből, de akkor ki tervezte az időgépet?
Ezekre egy elméleti megoldás a alternatív világok létezése. Azaz amikor megakadályoztuk hogy megszülessünk akkor egy alternatív valóságba kerültünk és ott akadályoztuk meg. Az időgép tervezése esetében meg egy másik valóságban alteregónk megtervezte és az idősebb alteregónk átadta a tervet.
Másik elméleti megoldás alternatív világok nélkül, az hogy olyan nem történhet olyan ami ellentmondáshoz vezet.
Elméletek vannak hogy visszafele hogy lehetne menni, de se bizonyítva se cáfolva nincs.
Igen, ahogy a csillagokat látjuk, az valójában az ahogy több ezer, vagy akár millió éve néztek ki, mert a fényük mostanra ért ide. A fény sebessége nagyjából 300000 km/s, és a legközelebbi csillagok is több tíz vagy száz fényévre vannak. Egy fényév kb.:
365X24X60X60X300000=9,22752E12 km.
A legközelebbi csillag fénye 4,5 év alatt ér ide, de a bolygók fénye is lehet több óra (ez változik a távolságuk függvényében).
A Holdat viszont oda-vissza megjárja a fény másfél másodperc alatt.
Időutazás?
Az igaz, hogy egy távolabbi csillag már lehet, hogy kihunyt - de ettől még nem időutazás az, ha még látod a fényét.
Azt már nem látod, hogy most mi van vele.
Egyébként az időutazásról...
Vegyünk példának két űrhajót. Mind a kettőben van egy-egy űrhajós. A két űrhajó távolodik egymástól, az egyik kétszer akkora sebességgel, mint a másik. Az űrhajósok ugyan úgy érzékelik az idő múlását, pedig valójában a lassabban haladó űrhajóban gyorsabban telik az idő a másik űrhajóhoz képest. Egy bizonyos távolságnál megfordulnak, s újra találkoznak. Tegyük fel hogy mindketten ugyan annyi idősek. Amikor találkoznak, a lassabbab haladó űrhajó utasa valamivel idősebb lesz a másiknál.
És ez nem csak elmélet, az űrhajósok időutaznak amikor az űrbe mennek és visszajönnek, bár nagyon kevés időt, amit nem is lehet érzékelni.
Az űrhajók felszállásakor is így van.
Másik példa:
Utazzunk el fénysebességgel a Plútó bolygóig és vissza. Ez persze több hónapba is telhet ahogy mi érzékeljük, ám amikor visszatérünk a Földre, azt tapasztaljuk, hogy itt több év, vagy akár évtized is eltelt, és mi persze sokkal fiatalabbak vagyunk ahhoz képest amilyenek lennénk ha itt maradtunk volna.
Utolsó nagy butaságokat írtál!
A két űrhajónál nem a sebességtől, hanem a gyorsulástól függ, hogy ki öregszik kevesebbet!
Amelyik többet gyorsult, az.
A második példánál pedig a több hónapos Pluto utazás max. ezredmásodperces különbségeket jelent, a mai sebességeknél.
"Az űrhajósok ugyan úgy érzékelik az idő múlását, pedig valójában a lassabban haladó űrhajóban gyorsabban telik az idő a másik űrhajóhoz képest."
Ez nem igaz. A speciális relativitás elmélet egyik axiómáját sértené mely szerint minden fizikai jelenségnek, és így a jelenség leírását megadó elmélet matematikájának azonosan kell kinéznie minden inerciarendszerben.
Az hogy melyik a gyorsabb az attól függ hogy mihez képest. Az egyik űrhajóban lévő űrhajós ha megfigyelmeztetné a másikat azt látná hogy a másik űrhajóban lévő ember mozgása lelassult, órája lassabban jár (elég nagy sebességkülönbség esetében). Ugyan ez fordítva is igaz, a másik is azt látná. Vagyis mindkettő azt látná hogy a másik órája a lassabb. A teret és az időt makroszkópukus testek kis sebességgel történő mozgása esetén szabad külön tekinteni amikor a klasszikus fizikai modell alkalmazható. Fénysebesség körüli sebességek esetén a relativitás elmélet érvényes ahol nem szabad külön választani a teret és az időt. Az más kérdés hogyha megáll a két űrhajó ugyanott akkor az egyikbe több idő telt el mint a másikba, nem minden esetben (a Földhöz képest) a gyorsabban telt el kevesebb idő.
"Utazzunk el fénysebességgel a Plútó bolygóig és vissza. Ez persze több hónapba is telhet ahogy mi érzékeljük, ám amikor visszatérünk a Földre, azt tapasztaljuk, hogy itt több év, vagy akár évtized is eltelt, és mi persze sokkal fiatalabbak vagyunk ahhoz képest amilyenek lennénk ha itt maradtunk volna."
A Plútóig az út a Földről a fénynek órákba telik, nem évekbe. Fénysebességgel nem haladhatunk (a fény mégis haladhat), még egy elektron sem gyorsítható addig csak közelítheti a fénysebességet, minél jobban közelítjük a gyorsításhoz szükséges energia gyorsabban nő mint bármelyik exponenciális függvény. A fénysebesség eléréséhez végtelenül sok energia kéne.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!